Borsa Yorumları

Yarı İletken Sektörünün Gözde Şirketi Ralliye Hazır!

January 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yarı İletken Sektörünün Gözde Şirketi Ralliye Hazır!

Barclays’e göre, sunucu alanındaki liderliğini sürdüren ve teknolojinin diğer alanlarına açılan Advanced Micro Devices (AMD) ralli yapabilir.

Analist Blayne Curtis yarı iletken üreticisinin notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Belirlediği 85 dolarlık fiyat hedefi, hissenin cuma işlem seansındaki kapanış fiyatının 21,3% üstüne işaret ediyordu. Güncelde hisse pazartesi gününü 9%’un üzerinde yükselişle kapattı.

Curtis kişisel bilgisayarlara olan talebin düşmeye devam edeceğini ve ilk çeyrekte dip yapacağını tahmin ediyor. Ancak hisse için “doğru akım” ve “üretici yapay zeka” alanlarından kaynaklı bir yükselme potansiyeli görüyor. Curtis, AMD’nin yapay zeka ile ilgili bir fırsat yakalamasını umduğunu ancak bu konudaki doğru adımın ne olacağından henüz emin olmadığını belirtti.

Analist, pazartesi günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Parmağımızı öylece doğrudan “üretici yapay zeka” fırsatının üzerine koyamayız. Ancak bu alan eninde sonunda gerçek uygulamalara (arama işlevi bunlardan yalnızca biri) sahip yeni bir yapay zeka iş kolu olacak gibi görünüyor. AMD’nin yapay zeka alanında daha fazla fırsat yakalamasını umuyoruz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde tanıtılan MI300 (2023’ün ikinci yarısında piyasaya çıkacak CPU+GPU) ilgimizi çekti” ifadelerini kullandı.

Curtis, Intel (INTC)’e karşı pazar payını artırmasını sağlayabilecek Genoa ve Bergamo platformlarına sahip olan AMD’nin sunucular alanındaki liderliğini 2024 boyunca elde tutacağını belirtti. Bu arada rakip Intel’in de eli kulağında bir ürünü var. Ancak Curtis bu ürünün 2025’ten önce piyasaya sürüleceğini tahmin etmiyor. Analist, Facebook ana şirketi Meta (META)’nın tahmin ettiği şekilde harcamalarını yeniden artırması halinde, AMD’nin sunucu alanındaki konumunun 2023’ün ikinci yarısında daha da güçlenebileceğini vurguladı.

Hisse, açılış öncesi işlemlerde 2,2% değer kazandı. 2022’deki 55%’lik düşüşün ardından 2023’te 8,2% değer kazanmış durumda.

Bu arada analistin yarı iletken alanındaki diğer hisselere yönelik görüşü bu denli olumlu değil ve sektörün bütününe nötr yaklaşıyor. AMD’ye ek olarak Curtis veri merkezleri, kişisel bilgisayarlar ve kulaklık alanlarına açılan şirketlere yönelik olumlu görüşünü dikkate alarak Qualcomm (QCOM) ve Seagate Technology (STX)’nin notunu da “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI”ndan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti.

Diğer yandan çip plakası üretim ekipmanları açısından süregelen güçlüklere vurgu yaparak, Applied Materials (AMAT) ve KLA (KLAC)’nın notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI”ndan “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine, Veeco Instruments (VECO)’ın notunu ise “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”ndan “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürdü.

Yarı İletken Sektörünün Gözde Şirketi Ralliye Hazır!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC