B├╝ltenler

­čĆŽ Yap─▒ Kredi, SWIFT Go Projesinde Yer Alacak

December 9, 2021 ÔÇó 2 dakika okuma s├╝resi
­čĆŽ Yap─▒ Kredi, SWIFT Go Projesinde Yer Alacak

Yapı Kredi (YKBNK) tarafından yapılan açıklamaya göre; Yapı Kredi, SWIFT Go projesine dahil olan pilot bankalardan biri oldu.

🤔 SWIFT Go ile Ne Olacak?

SWIFT Go ile 10 bin dolar ve 10 bin avroya kadar Swift transfer işlemlerinde, alıcıya net ve hızlı bir şekilde ödeme yapılması sağlanacak. Ayrıca, SWIFT Go sayesinde sabit muhabir masrafı ile işlem yapabilme avantajı sunulacak.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bu yeni hizmet ile birlikte müşterilerin hayatındaki sınırları kaldırdıklarını belirtirken, uluslararası para transferlerinde ödemelerin hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesi için uygulamaları müşterilerine sunduklarını söyledi.

Ayrıca SWIFT Inbound Tracking uygulaması ile müşterilere gelecek olan bedellerle ilgili, gönderici bankadan işlem yapıldığı andan ödeme gerçekleşene kadar geçen her aşamada bilgi veriliyor.

Yapı Kredi tarafından çok kısa bir süre önce uygulamaya alınan SWIFT Prevalidation sayesinde, bu sisteme dahil olan bankalara yapılan ödemelerde işlem öncesinde alıcı isminin ve hesap numarasının kontrolü sağlanıyor.

  • SWIFT Go web sitesinde yayınlanan veriye göre, 121 pilot banka projede yer alıyor.

🚶‍♂️ Bir Adım Gerisi

Geçtiğimiz ay, UniCredit’in Yapı Kredi’deki %20 payının tamamını satma kararı ve %18 payın da Koç Holding tarafından 3,5 milyar liraya alınacağı açıklanmıştı. BDDK’dan beklenen onay ise geçtiğimiz günlerde gelmişti.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

swift.com

Yapı Kredi “SWIFT Go” projesine dahil oldu

BDDK’dan UniCredit’in Yapı Kredi’deki paylarının devrine izin

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı