Borsa İstanbul Notları

Yapı Kredi 4. Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi

February 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yapı Kredi 4. Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi

Yapı Kredi (YKBNK), 2023 4. Çeyrek bilançosunu açıkladı. Analist beklentileri Yapı Kredi’nin net kârını 64,2 milyar liraya çıkaracağı yönündeydi. Beklenti üzeri gelen 68 milyar TL kâr rakamı sınırlı pozitif karşılanabilir. Ancak 2023 yılı enflasyon oranının TCMB verilerine göre 64,77% ile tamamlanmış olduğu bir ortamda özsermaye kârlılığının 37,9% olarak gerçekleşmiş olması negatif olarak değerlendirilebilir.

2024 yılında enflasyon aynı seviyelerde olmasa da üst bantın %42 beklendiği durumda; bankanın 2024 yılı için açıklamış olduğu %40’ın altında TL kredi büyümesi, yabancı para kredilerde daralma, net faiz marjının sınırlı TÜFEX’in de pozitif anlamda kârlılığa katkısı ile 5%’in sınırlı düzeyde üzerinde olması, 2024 yılı ortalama özkaynak karlılığının 27-28% olması beklentisi enflasyona karşı reel bir karlılığa işaret etmiyor. Bu bağlamda beklenti üzeri açıklanan kâr rakamının yansımasının piyasa tarafında nötr olması beklenebilir. Bankalarda genel görünüme paralel sonuçlar YKBNK için de geçerli oldu.

İşte detaylar 👇🏻

Yapıkredi (YKBNK) 2023 yılında net kârını 2022 yılına göre 29% artırarak 68 milyar TL’ye çıkardı.

Banka 2022 sonunda 52,7 milyar lira net kâr açıklamıştı. Bankanın özkaynakları ise 2023 4. Çeyrekte 178,8 milyar lira olarak gerçekleşti. 

Net Faiz Geliri Düştü

Yapı Kredi’nin (YKBNK), net faiz gelirleri 2023 yılında 5,3%’lik gerileme kaydederek 72,9 milyar TL olarak kaydedildi. 

Net ücret ve komisyon gelirlerinde artış yaşanan bankanın bu kalemden 34,5  milyar TL gelir elde etti. Banka 2022’de bu kalemden 14,13 milyar TL gelir elde etmişti.

Yapı Kredi’nin 2024 Hedefleri

Banka 2024’e ilişkin hedeflerini de açıkladı. Buna göre Yapı Kredi kaldıraç artışı, ana bankacılık gelirlerinde iyileşme ve azalan Tüfex katkısı etkisiyle bu yıl 4,5% üzeri net faiz marjı beklediğini belirtti.

“Ülke Ekonomisine 1,3 Trilyon Kaynak Sağladık”

Yapı Kredi, kredilerinde reel büyüme ve yabancı para kredide düşük tek haneli büyüme bekliyor. 

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, 2023’ün küresel belirsizliklerin yaşandığı bir yıl olduğuna dikkat çekerek “Bu zorlu yılda, ülkemiz ekonomisine 1,3 trilyon liralık kaynak sağlamayı başardık.” değerlendirmesini yaptı.

Yapı Kredi 4. Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP