Borsa Yorumları

Yapay Zekâ Destekli Müzikle Değerlenebilecek 3 Hisse

Temmuz 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Destekli Müzikle Değerlenebilecek 3 Hisse

Müzik sektörünün üretici yapay zekâ ile radikal bir değişimden geçmesini bekleyen Goldman Sachs, bu yeni teknolojinin sektör için “büyük fırsatlar sunduğunu” belirtiyor.

Yatırım bankasına göre yapay zekâ ve müziğin birleşiminden fayda sağlayacak şirketler arasında; Live Nation (LYV), Warner Music Group (WMG) ve NetEase (NTES) öne çıkıyor.

🥁 “Üretici yapay zekâ müzik geliştirme becerilerine büyük bir katkı sağlayacak ve verimliliği artıracak.” diyen Goldman analistleri, ayrıca yatırımcıların nisan ayında teknoloji kullanılarak yapay zekâ tarafından üretilen şarkılarla ilgili endişelerin “abartılı” olduğunu düşünüyor. 

Yapay zekâ yalnızca şarkı oluşturmak için kullanılmıyor. Analistler, Deezer ve Believe gibi şirketlerin bir müzik parçasının yapay zekâ tarafından oluşturulduğunu tespit etmek için yapay zekâyı kullandığını, yayıncıların ise yapay olarak oluşturulmuş şarkıları kaldırmak için Spotify (SPOT) gibi yayıncılarla birlikte çalıştığını belirtiyor. 

🎸 Analistler, “Müzik içeriğinin sürekli olarak yetersiz parasallaştırılması, modası geçmiş telif ödeme yapıları ve üretken yapay zekânın konuşlandırılma şekli göz önüne alındığında, müzik sektörünün bir başka büyük yapısal değişimin eşiğinde olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bu potansiyele paralel olarak şirketler kapsamında Goldman, müziğin küreselleşmesi olarak adlandırdığı durum nedeniyle sanatçıların daha sık turneye çıkmasını beklediği için etkinlik organizatörü Live Nation’ı beğeniyor. Banka, genç kuşakların sosyal medya aracılığıyla sanatçılardan daha fazla haberdar olmasının da sektörü canlandırmasını bekliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC