Borsa Yorumları

Yapay Zekâyla Güç Kazanacak Siber Güvenlik Hisseleri

April 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zekâyla Güç Kazanacak Siber Güvenlik Hisseleri

Üretim hatlarından veri analitiğine genellikle yapay zekânın olumlu yanları öne çıksa da teknoloji dünyasını ele geçiren bu yeniliğin getirdiği bazı riskler de var. 

Sofistike yapay zekâ saldırıları müşteri ve şirketlerin başını ağrıtsa da siber güvenlik alanında faaliyet gösteren bulut şirketleri bu eksiyi artıya çevirebilir. 

Siber güvenlik bulut platformları yıllardır siber saldırılara karşı şüpheli faaliyetleri izleyerek zaten işini yapıyor ancak üretici yapay zekâ ve ChatGPT gibi sohbet robotlarının yükselişi şirketlerin daha güçlü bir korumaya ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. 

Yatırımcılar bir kez daha teknoloji hisselerini gözden geçirirken, siber güvenlik hisseleri yılbaşından bu yana yükseliyor. 

Siber güvenlik artıda: Örneğin; Crowdstrike (CRWD) ve Palo Alto Networks (PANW), yılbaşından bu yana sırasıyla 25,6% ve 38,5% yükseldi. Aynı dönemde Microsoft (MSFT) hisseleri de 19,2% değer kazandı. 

ABD’de artan ekonomik durgunluk endişeleri ve şirketlerin maliyetleri azaltma çabaları kapsamında IT bütçelerini kısmalarına rağmen Wall Street, siber güvenlik hisselerinin bu zorlu süreçten sağ çıkacağına inanıyor. 

Analistler ne diyor? Advisors Capital Management analisti Joanne Feeney, güçlü bir kullanıcı tabanı olan ve müşterilerini siber saldırılara karşı koruyabilecek becerilere sahip Palo Alto Networks’ü favori olarak görüyor.

Feeney, “Tehditler artıyor ve daha çok şirket üretici yapay zekâ kullandıkça artmaya devam edecek. Şirketlerin bulut platformlarına geçmesi zayıf yanlarını ortaya çıkarıyor, bu yüzden siber güvenliği güçlü ve uzun yıllar büyüyecek bir sektör olarak görüyoruz.” diyor. 

RBC Capital, siber güvenlik alanında Cloudflare’in (NET) “en iyi konumlanmış” şirketlerden biri olduğunu düşünüyor. Analist Matt Hedberg, OpenAI ağının bir kısmını Cloudflare üzerinden çalıştırma kararını, birçok yapay zekâ hizmet sağlayıcısı tarafından izlenecek bir adım olarak görüyor. 

Yapay Zekâyla Güç Kazanacak Siber Güvenlik Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC