Borsa Yorumları

Yapay Zekâyı Benimseyen Bu “Eski Ekonomi” Hisselerine Dikkat

Mart 11, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Yapay Zekâyı Benimseyen Bu “Eski Ekonomi” Hisselerine Dikkat

Yapay zekâ ağırlıklı olarak teknolojiyle ön plana çıkan bir atılım olsa da yalnızca bu şirketlere fayda sağlamakla kalmıyor.

Laffer Tengler Investments CEO’su ve baş yatırım yetkilisi Nancy Tengler’a göre, diğer sektörlerdeki bir dizi hisse yapay zekâdan oldukça güçlü getiriler elde etme yolunda ilerliyor.

Nvidia (NVDA) ve Meta Platforms (META) gibi piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisseleri, yapay zekânın yeni teknolojik gelişmeler, daha yüksek verimlilik ve kâra yol açacağı umuduyla yükselirken, Tengler yapay zekâ yatırımlarından faydalanacak teknoloji dışındaki isimlere işaret ediyor.

“The Women’s Guide to Successful Investing” kitabının yazarı Tengler, “Yatırım temamız, dijital ve üretici yapay zekâ pivotunu benimseyen eski ekonomi şirketleri.” diyor ve robotik ve yapay zekâyı benimseyerek verimliliklerini ve kâr marjlarını artıran endüstriyel isimler ve temel tüketici hisselerini vurguluyor.

Tengler, “Verimliliği ve büyümeyi tetiklemesi açısından üretici yapay zekâ, internetin birçok açıdan olduğundan çok daha cazip bir hikaye.” yorumunu yapıyor.

Dilersen Tengler’in yapay zekâdan para kazanmasını beklediği eski ekonomi hisselerini birlikte inceleyelim:

  • Emerson Electric (EMR)
  • L3Harris Technologies (LHX)
  • Visa (V)
  • Walmart (WMT)
  • McDonald’s (MCD)

⭐ Tengler, dijitalleşmeyi kullanarak otomasyona geçen sanayi şirketleri olarak Emerson Electric ve L3Harris’i favorileri işaret etti ve yakın zamanda her ikisindeki pozisyonlarına ekleme yaptığını belirtti. 

Diğer ürünlerin yanı sıra akışkan kontrolleri ve endüstriyel valfler üreten Emerson Electric’in hisseleri bu yıl şimdiye kadar 13%’ün üzerinde arttı ve bu oran, S&P 500’deki 7,4%’lük artışın neredeyse iki katı.

Berenberg, geçtiğimiz hafta Emerson’u elektrikli ekipman sektöründe en iyi seçim olarak adlandırdı ve hissenin hedef fiyatını 100 dolardan 130 dolara taşıdı. Bu da hissenin geçen haftaki kapanışına göre 18% artabileceğine işaret ediyor. 

Yatırım bankası, Emerson için bilanço tahminlerinin, şirketin aralık çeyreği sonuçları ve 2024 mali yılı için daha yüksek revize edilen beklentileriyle desteklenerek yükselmeye devam ettiğini söyledi.

🛫 Havacılık ve savunma şirketi L3Harris ise bu yıl neredeyse 2% daha yüksek seyrediyor. Florida merkezli şirket, yapay zekâ ve makine öğrenimini uzun yıllardır kullanıyor ve 2022 yılında ABD Savunma Bakanlığı ile hem savunma hem de istihbarat topluluklarına yapay zekâ hizmetleri sunmak için beş yıllık bir anlaşma imzaladı.

JPMorgan analisti Seth Seifman kısa süre önce L3Harris’in notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve ocak ayında yayınladığı bir notta, şirket için geçmişteki uygulama sorunlarına rağmen bu yıl “nispeten cazip bir değerleme, daha yüksek olması gereken nakit akışı ve hissedar değerine artan bir odaklanma” gördüğünü yazdı. 

L3Harris’i izleyen 10 analistin neredeyse üçte ikisi L3Harris’i “AL” olarak değerlendiriyor ve 244 dolar seviyesindeki konsensüs hedef fiyat, hissenin cuma günkü kapanışına göre neredeyse 14% değer kazanacağı anlamına geliyor.

🛒 Tengler’ın en iyi “eski ekonomi” yapay zekâ yatırımlarından bir diğeri olan Walmart, bu yıl şimdiye kadar 14,4% değer kazanarak genel piyasanın iki katından daha iyi bir performans gösterdi. 

Tengler, Walmart’ın yakın zamanda gerçekleştirdiği üçe bir hisse bölünmesi ve yaklaşık 9%’luk temettü artışını, ülkenin en büyük perakendecisindeki güçlü çeyrek sonuçlarının ve olumlu kazanç ivmesinin kanıtı olarak vurguladı.

Walmart, dördüncü çeyrekte küresel e-ticaret satışlarında, mağaza raflarını yenileyen dağıtım merkezlerinde ve çevrimiçi müşteri siparişlerinde gelişmiş verimlilik ve artan otomasyonun yardımıyla çift haneli büyüme kaydetti.

Tengler Walmart için “Sadece robotik ve dijitalleşmeyi değil, aynı zamanda e-ticaret işlerinde ve marjları iyileştirmede üretici yapay zekâyı benimsemenin faydasını gördüler. Daha verimliler; robotikle gerçekten önemsiz bazı görevleri ortadan kaldırdılar ve e-ticaret işlerinin yanı sıra reklamcılık işlerinde de gerçekten güçlü ve sürekli bir büyüme sağladılar.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC