Borsa Yorumları

Yapay Zekâdaki Darboğaz Karşısında Parlayan Hisseler

Yapay Zekâdaki Darboğaz Karşısında Parlayan Hisseler
Google News Icon Takip Et

Yapay zekânın şu anki aşaması olan altyapı inşası hakkında çok konuşuluyor.

Bunun Nvidia (NVDA) gibi çip üreticileri ve Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) gibi hiper ölçekleyiciler için bariz faydaları var tabii. 

Hiper ölçekleyiciler, yapay zekâ uygulamaları için gereken devasa bulut bilgi işlem gücünü sağlıyor ve analistler, yapay zekâ iş yükleri için gereken büyük miktarda bilgi işlem gücünü barındırdıkları için daha fazla veri merkezine olan ihtiyacın artacağını öngörüyor.

Ancak teknoloji analistlerine göre, yapay zekâ altyapısındaki bir sonraki darboğaz – ve yatırım yapılması gereken alam – ağ oluşturma olacak.

Genel teknoloji terimleriyle ağ oluşturma, fiziksel veya kablosuz iletişim üzerinden bilgi iletebilen ve paylaşabilen cihazlardan oluşan bir ağ anlamına gelir. Ancak yapay zekâda, büyük dil modelleri ve çok yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresi gerektiren diğer yapay zekâ uygulamaları nedeniyle gereksinimler daha yüksektir.

Morningstar analistleri bir raporunda, “Nvidia ve grafik işlem birimleri üretici yapay zekâ için manşetlerin çoğunu kaplarken, ağ oluşturmayı ChatGPT gibi modellerin ve uygulamaların temelini oluşturan donanımda kritik bir yardımcı olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Morningstar’ın teknolojiden sorumlu hisse analisti William D. Kerwin ve teknoloji hisse stratejisti Brian Colello, üretici yapay zekâda hızlı ağ oluşturma ihtiyacının doğrudan “iyi konumlandırılmış ağ satıcıları için güçlü, uzun vadeli büyüme” anlamına geleceğine inandıklarını söylüyor.

Şirkete göre, üretici yapay zekâ modeli eğitimi ve çıkarımına yapılan yatırımlardaki artış, önümüzdeki beş yıl içinde yapay zekâ ağ harcamalarının 34% büyümesini sağlayacak. Bu da Morningstar’ın 2023 tahmini olan 8 milyar dolardan 2028 yılında 34 milyar dolarlık bir harcama anlamına geliyor.

Morningstar analistleri, “Ağ oluşturma, üretici yapay zekâ modeli geliştirme için bir performans darboğazı yaratıyor. İyi konumlanmış ağ şirketleri, üretici yapay zekâya yatırım yapmak için harika bir ikinci türev oyunu. Üretici yapay zekâ harcamalarının çoğu GPU’lara gidecek ancak ağ oluşturma GPU performansını sağlamak için kritik bir altyapı.” yorumunu yapıyor. 

⚡️ Hangi Hisseler Kazanacak?

Marvell Technology (MRVL), Morningstar’ın üretici yapay zekâ ağ trendini oynamak için en iyi seçimi olarak öne çıkıyor. Şirket, şu anda MRVL’nin “cazip bir şekilde değerinin altında” olduğunu ve yatırımcılara yükselen üretici yapay zekâ ağ yatırımından yararlanmak için bir fırsat verdiğini söylüyor.

Marvell’in yanı sıra Morningstar, bu ağ trendindeki diğer önemli kazananların Arista Networks (ANET), Nvidia ve Broadcom (AVGO) olacağını düşünüyor. Bununla birlikte analistler, hisse fiyatları hâlihazırda güçlü bir değer kazanma sürecinden geçtiği için, bu üç hisse senedi için üretici yapay zekâ fırsatının “büyük ölçüde fiyatlandırıldığına” inanıyor:

Ancak, uzun vadeli temel fırsat güçlü olduğu için sabırlı yatırımcılar bir geri çekilme bekleyebilir.

Morningstar, bir tür ağ standardına atıfta bulunarak, üretici yapay zekâ ağlarında Ethernet’in benimsenmesi konusunda yükselişte olduğunu da sözlerine ekledi. Morningstar’a göre Arista, Ethernet’e geçişin birincil faydalanıcısı olacak. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC