Borsa Yorumları

Yapay Zekâ Talebi, Bu Bellek Çiplerinin Katalizörü Olacak – Citi

Yapay Zekâ Talebi, Bu Bellek Çiplerinin Katalizörü Olacak – Citi
Google News Icon Takip Et

Citigroup, yapay zekâ uygulamalarına yönelik artan ilgi sebebiyle bellek çipi üreticileri için güçlü bir büyüme dönemi öngörüyor. 

Wall Street bankası, yapay zekâ çiplerine yönelik özel bellek ve depolama ürünlerinin toplam pazarda daha büyük bir pay alacağını ve sektördeki dalgalanmayı azaltacağını öngörüyor. 

Jenerik DRAM’ler gibi bellek çiplerinin envanter seviyeleri, 2023’ün ilk çeyreğinde son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı; bu tür yüksek stok seviyeleri tipik olarak üreticilerin fiyatlandırma gücünü düşürür. 

Citi, stokların geçen yılın başından bu yana üçte bir oranında düştükten sonra nihayet dibe vurduğunu tahmin ediyor. Yatırım bankası, pazar toparlandıkça ve yapay zekâ uygulamaları için daha üst düzey ve karmaşık çipler üretmek üzere çeşitlendikçe çip üreticilerinin kazançlarının artmasını bekliyor.

✍️ Peter Lee liderliğindeki Citi analistleri müşterilerine gönderdikleri bir notta, “Yapay zekâ bellek ürünleri ileride ürün çeşitliliğinin ve karmaşıklığının artmasına yol açtıkça bellek ürünlerinin yarı özelleştirilmiş hale gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle bellek piyasası, döküm piyasasına benzer şekilde, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için muhtemelen daha yüksek ürün optimizasyonu yönünde gelişecektir.” yorumunu yapıyor. 

Bu görünüme paralel olarak Citi; Applied Materials (AMAT), Dell Technologies (DELL) ve Micron Technolgy’nin (MU) bu eğilimden faydalanacağını düşünüyor.

Citi’ye göre yüksek bant genişlikli bellekler (HBM) ile çok sıralı arabellekli DIMM’ler (MRDIMM), yapay zekâ uygulamalarına uyumlulukları sebebiyle geniş çaplı olarak benimsenecek. 

🤔 Bunlar nedir diye merak ediyor olabilirsin. HBM, paralel bilişimi hızlandırmak için daha fazla bant genişliği sağlarken, MRDIMM genişletilmiş bellek kapasitesini destekler.

Citi, bu çiplerin DRAM teslimatlarındaki payının 2024’teki 3,8% seviyesinden 2027’de 8,8%’e ulaşmasını bekliyor ve bankaya göre Micron, “yarı özelleştirilmiş” bellek çiplerindeki bu büyümeden en büyük faydaya sağlayacak isimler arasında. 

Wall Street bankası ayrıca yapay zekâ işlemcilerinin merkezi server ağlarından masaüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi tüketici ürünlerine doğru hareket ettiğini belirtiyor. 

Bu da geleceğe doğru tüketici ürünlerinde yapay zekâ uygulamalarının düşük güç ve yüksek bant genişliğiyle çalışabilmesi için yeni bellek çiplerinin önünü açacak. 

Bu kapsamda dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil bellek çipleri geliştiren Dell’in bu alandaki en aktif oyuncu olduğunu düşünen Citi’ye göre bilgisayar üreticisinin hisseleri, önümüzdeki 12 ayda 9,8% artışla 84 dolara ulaşacak. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC