Borsa Yorumları

Yapay Zeka Rüzgarı Nvidia’nın Arkasında! Peki Bilanço Beklentileri Nasıl?

February 18, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yapay Zeka Rüzgarı Nvidia’nın Arkasında! Peki Bilanço Beklentileri Nasıl?

ChatGPT ve diğer yapay zeka oyunlarına yönelik yatırımcıların coşkusu artarken son zamanlarda gözleri üzerine yeniden toplayan yarı iletken devi Nvidia (NVDA) 22 Şubat Çarşamba günü çeyreklik bilançosunu açıklayacak.

Nvidia’nın çeyreklik sonuçları için tahminlere baktığımızda:

  • Toplam satışların 5,95 milyar dolar ile 6,11 milyar dolar arasında olması bekleniyor, ortalama tahmin ise 6,01 milyar dolar. Bu tahmin, önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla gelirde 27%’nin üzerinde bir düşüşe işaret ediyor.
  • Hisse başına kâr tahminleri ortalama olarak 0,8 dolar ile önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla 62%’lik bir düşüş anlamına geliyor.
Yapay Zeka Rüzgarı Nvidia’nın Arkasında! Peki Bilanço Beklentileri Nasıl?
Kaynak: Investing

2021’in sonlarında 800 milyar doları aşan bir değerlemeye ulaşan Nvidia hisseleri, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 70%’e yakın aralıklı olarak sert düşüşler yaşadı. Bu referans çerçevesinde, Nvidia’nın temelleri oyun, kripto madenciliği ve daha geniş kişisel bilgisayar pazarındaki yavaşlama nedeniyle baskı altındaydı. 

Bununla birlikte, ChatGPT arka rüzgarıyla NVDA hissesi agresif bir şekilde toparlanmaya başladı ve bu da, AI (Yapay Zeka) teknolojisinin potansiyeline ilişkin yatırımcı iyimserliğinin bir kanıtını ortaya koyuyor.

Her ne kadar Nvidia’nın yapay zekadan görebileceği destek oldukça kabul edilir olsa da teknolojinin ilk aşamaları olduğu göz önüne alınmalı. Ayrıca, piyasanın zaten çok fazla iyimserliği fiyatladığı da göz önünde bulundurmalıdır.

  • Öte yandan şubat ayı analist tahminlerine baktığımızda yatırım kuruluşlarının Nvidia hissesi için pozitif tutumda olduğu belirtilebilir. Keybanc 17 Şubat tarihinde “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu sürdürürken hisse için hedef fiyatını 220 dolardan 280 dolara çıkardı.
  • Yine Susquenhanna da “Pozitif” notunun sürdürürken 16 Şubat tarihinde hisse için hedef fiyatını 185 dolardan 265 dolara çıkardı.
  • Ayrıca 14 Şubat tarihinde Bank of America analistleri de “AL” notunu sürdürmeye devam ederken hedef fiyatını 215 dolardan 255 dolara yükseltti.

Yapay Zeka Gelişmeleri ve Nvidia Arasındaki Korelasyon

Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang daha önce bilgi işlem için potansiyel yapay zeka rüzgarına ilişkin yükseliş eğilimini dile getirmişti. Hatta, ChatGPT’yi oyunun kurallarını değiştiren ve yapay zekanın bir “iPhone anı” olarak nitelendirdi. Bu popüleritenin ise kuşkusuz potansiyel olarak Nvidia’nın satış büyümesini artıracağı düşünülmektedir. Yani geleceğe yönelik beklentiler pozitif.

Nvidia’nın potansiyel satış artışının arkasındaki mantık ise şöyle: 

  • Nvidia, AI uygulamaları için gereken yoğun bilgi işlem için tasarlanmış çipler pazarında hakim bir konuma sahiptir. 
  • Daha fazla kişi ChatGPT’yi kullandıkça, [OpenAI] programı, alınan çok sayıda sorguya yanıt oluşturmak için daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyabilir.
  • FierceElectronics’ten analistler, ChatGPT’nin Beta sürümünün muhtemelen 10.000 NVIDIA GPU kullanılarak eğitildiğini tahmin ediyor. 
  • Ayrıca analistler, ChatGPT’nin yaygın bir popülarite kazanmasıyla birlikte, sistemin büyük olasılıkla büyük kullanıcı talebini karşılayamayacağını ileri sürdüler.
  • Şubat başı itibariyle GPU sayısı 30.000’e yaklaştı. Diğer satıcıların GPU ihtiyacını karşılaması mümkün olsa da, Nvidia’nın talebi domine etmeye devam etmesi muhtemeldir.
Yapay Zeka Rüzgarı Nvidia’nın Arkasında! Peki Bilanço Beklentileri Nasıl?

Yakın Gelecekte Neler Bekleniyor?

Şirketin önümüzdeki süreçte merakla beklenen yeni RTX 4070 grafik kartını piyasaya sürecek olması, RTX Video Süper Çözünürlüğünün sonraki Chrome ve Edge tarayıcı güncellemelerine entegre edilmesi ve Nvidia GeForce RTX 4090 işlemcisinin piyasaya sürecek olmasıyla Nvidia hisse fiyatının yükselmesi bekleniyor.

Özetle, özellikle şu anda seri üretimde olan Nvidia’nın RTX 4070 grafik kartının Nisan ayında piyasaya sürüleceği söylentileri ve muhtemelen oyun oynamak için en hızlı mobil GPU olacak olması, Nvidia’nın şimdiye kadar elde ettiği gelirlerini artırabilir. 

7 Şubat’ta Chrome 110 ve ayrıca Microsoft Edge’in Nvidia’nın RTX Video Süper Çözünürlüğünü en son güncellemelerine entegre edecek olması, GeForce RTX 30 veya 40 serisi GPU’ya sahip herkesin her iki tarayıcıda da görüntü kalitesinde gözle görülür bir iyileşme ile yükseltilmiş video deneyimi yaşamasına izin verecek. Bu durum ayrıca şirketin çiplerinin daha fazla satışına yol açabilir ve kârlılığına olumlu katkıda bulunabilir.

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Yapay Zeka Rüzgarı Nvidia’nın Arkasında! Peki Bilanço Beklentileri Nasıl?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı