Borsa Yorumları

Yapay Zekâ, Küresel GSYH’yi 7% Artırabilir

June 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ, Küresel GSYH’yi 7% Artırabilir

Goldman Sachs Research, yeni yapay zekâ (AI) dalgasının, dünya genelinde istihdam piyasalarını ve buna paralel küresel gayri safi yurtiçi hasılayı (GSYH) büyük ölçüde etkileyebileceğini düşünüyor. 

Yatırım bankasına göre, doğal dil işleme gibi yapay zekâ araçlarındaki atılımlar hız kazandıkça, 10 yıllık bir süre içinde küresel GSYH’de 7% veya 7 milyar dolar artışa yol açabilirler.

Yapay zekânın verimlilik büyümesinde de 1,5%’lik bir artışa yol açabileceğini tahmin eden Goldman Sachs analistleri Joseph Briggs ve Devesh Kodnani’ye göre, üretici yapay zekâya yönelik ilerlemelerle tetiklenen iş akışındaki değişiklikler, 300 milyon tam zamanlı işin otomasyona maruz kalmasına da neden olabilir. 

📊 Yapay zekâ devrimi başladı bile: 900’den fazla mesleğin görev içeriğini detaylandıran veritabanlarını analiz eden Goldman Sachs ekonomistleri, ABD’deki mesleklerin yaklaşık üçte ikisinin yapay zekâ tarafından bir dereceye kadar otomasyona maruz kaldığını tahmin ediyorlar. 

Bu otomasyona maruz kalan mesleklerin, iş yüklerinin yaklaşık dörtte biri ile yarısının yerini yapay zekânın alacağını öngören ekonomistler, otomatikleştirilen tüm bu işlerin işten çıkarılmalara dönüşmeyeceğini de ekliyor.

🔄 Eskiler gider, yeniler gelir: Goldman Sachs Research raporu, otomasyonun yerini alacağı işlerin tarihsel olarak yeni işlerin oluşturulmasıyla dengelendiğini belirtiyor. 

Teknolojik yeniliklerin ardından yeni mesleklerin ortaya çıkması, uzun vadede istihdam büyümesinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Örnek vermek gerekirse, bu süreçte bilgi teknolojisi yenilikleri, internet sayfası tasarımcıları, yazılım geliştiriciler ve dijital pazarlama profesyonelleri gibi yeni meslekler ortaya çıktı. 

🌐 Herkes payını alacak: Yapay zekâ atılımlarının küresel işletme yazılımı, sağlık hizmetleri ve finansal hizmetler sektörleri üzerinde geniş kapsamlı etkileri olması bekleniyor. 

Hatta Goldman Sachs bir diğer raporuna göre, popüler teknoloji devleri kendi üretici yapay zekâ araçlarını sunmaya hazırlanırken, şirket yazılımı sektörü, internet, mobil ve bulut bilişimin toplum olarak işleyiş biçimlerimizi dönüştürdüğü bir sonraki yenilik dalgasına giriş yapıyor.

💼 Üretici yapay zekâ potansiyeli: Goldman Sachs Research, bu teknolojinin iş akışlarını hızlandırabileceğini, rutin görevleri otomatikleştirebileceğini ve yeni nesil iş uygulamalarının ortaya çıkmasını sağlayabileceğini düşünüyor. 

Yatırım bankasının tahminlerine göre, üretici yapay zekâ yazılımının toplam pazar büyüklüğü 150 milyar dolara ulaşabilir. Bu da, küresel yazılım sektörünün 685 milyar dolarlık büyüklüğüne kıyasla oldukça önemli bir rakam olarak öne çıkıyor. 

📈 Üretici yapay zekâ araçlarının geliştirilmesi ve mevcut yazılım paketlerine ve teknoloji platformlarına entegrasyonu ile ekonomi genelindeki işletmelerin fayda sağlaması bekleniyor. 

Ofis verimliliğinin artırılmasından, satışlara, binaların ve üretilen parçaların tasarımına, sağlık hizmetlerinde hastaların teşhisinin iyileştirilmesine ve siber dolandırıcılığın tespitine kadar birçok alanda etkileri olabilir.

🤖 Üretici yapay zekânın dünya ekonomisi ve toplum üzerinde nasıl bir etkisi olacağı konusunda çok fazla bilinmeyen var ve bu etkilerin ortaya çıkması zaman alacak. Ancak, etkilerinin derin olabileceğine dair net işaretler var.

Yapay Zekâ, Küresel GSYH’yi 7% Artırabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Goldman Sachs