Borsa Yorumları

Yapay Zekâ Devriminden Kazançlı Çıkabilecek İddialı Hisseler

Yapay Zekâ Devriminden Kazançlı Çıkabilecek İddialı Hisseler
Google News Icon Takip Et

Uzun bir süredir yapay zekâ yazılımları çılgınlığından kazançlı çıkmanın yollarını arayan yatırımcılar, teknoloji devlerinin atılımlarıyla boğulmuş durumda. 

Yapay zekâ denince, halihazırda bu alanda ilerlemeler kaydeden büyük teknoloji şirketleri akla geliyor. Büyük dil modellerinin eğitiminde kullanılan grafik işlemcileri üzerinde çalışan Nvidia (NVDA) bu şirketler arasında ilk sırada. 

Ayrıca ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ı uzun bir süredir destekleyen ve kendi bulut platformlarında bir dizi yapay zekâ uygulaması sunan Microsoft (MSFT) da yapay zekânın öncüleri arasında.

Alphabet (GOOGL) de rakiplerinden geri kalmayıp kısa bir süre önce yapay zekâ konusundaki atılımlarını dile getirdi. 

Hepsi sizin mi?: Eğer yapay zekâ internetle birlikte devrim yaratacak bir teknolojiyse; bulut, akıllı telefonlar, elektrik, havayolu ve daha birçok alanda da etkili olması muhtemel. 

Yani bu devrimden yalnızca büyük teknoloji şirketleri faydalanacak diye bir şey yok. Biraz göz ardı edilmiş bazı isimlerin de şansı var. 

Goldman Sachs analisti Brook Dane de bu görüşe katılıyor ve büyük teknoloji isimlerinin yanı sıra yapay zekânın önemli ölçüde destek verebileceği bazı hisselere odaklanmış. 

💻 Dane’in ilk favorisi, veri merkezi bağlantılarında kullanılan çipler üreten Marvell Technology (MRVL). Goldman analisti, Marvell çiplerinin iş yüklerinin hızlı ve verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlaması sebebiyle şirket için oldukça umutlu. 

Ayrıca yapay zekâ trendinin elektronik tasarım otomasyonuna odaklanan yazılım şirketlerine de fayda sağlayabileceğini düşünen Dane’in bu alandaki favorisi ise Cadence Design Systems (CDNS).

Dane, çok sayıda şirketle yapay zekâyı nasıl kullanmayı düşündükleri hakkında konuştuğunu ve birkaç ortak temanın ortaya çıktığını söylüyor. 

📚 Şirketlerin, bu zekâyı dünyayla paylaşmadan modelleri eğitmek istediklerini belirten Dane, bunun için verilerin “temizlenmesi ve korumalı alana alınması” gerektiğini, bunun da şirketlerin bilgi depolamasına ve analiz etmesine yardımcı olan Snowflake (SNOW) ve Datadog (DDOG) gibi şirketleri kârlı çıkarabileceğini düşünüyor.

Dane, konu siber güvenliğe gelince “Herhangi bir tehdit algısı oluştuğunda bundan en iyi siber güvenlik şirketleri yararlanıyor” diyor.

Bu tehditlere karşı en iyi konumlanmış şirketin de Palo Alto Networks (PANW) olduğunu belirten analist, şirket için “Veriler üzerinde tehditleri diğer şirketlerden daha erken, daha hızlı ve daha iyi tespit edebilmek için yapay zekâ modelleri kullanıyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s