Borsa Yorumları

Yağış Uyarısı: Kötü Hava Koşullarından Kazançlı Çıkabilecek Hisseler

Temmuz 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yağış Uyarısı: Kötü Hava Koşullarından Kazançlı Çıkabilecek Hisseler

Yılın üçüncü çeyreği, aşırı hava olayları için kilit bir dönem. Kamu hizmetleri ve sigorta yelpazesinde Tabiat Ana’nın sürprizlerinden etkilenebilecek çok sayıda hisse var.

⛈️ 2023’te genel olarak El Niño hava durumu bekleniyor. Bu da deniz yüzeyi sıcaklıklarının Pasifik Okyanusu’nun doğu ve orta bölgesinde periyodik olarak daha sıcak olacağı anlamına gelir, ki bu da Pasifik jet akımı üzerinde zincirleme bir etkiye sahiptir. 

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne göre bu durum tipik olarak Kanada ve ABD’nin kuzeyinin daha kuru ve sıcak olacağı anlamına gelirken, Körfez Kıyısı ve ABD’nin güneydoğusu genellikle daha fazla yağmur görebilir ve bölgeyi daha yüksek sel riski altına sokabilir.

🌪️ Öte yandan La Niña ise daha güçlü ticaret rüzgarlarının deniz yüzeyini daha serin hale getirdiği ve birçok yönden tam tersi bir etkiye sahip olduğu zamanları ifade eder. Genellikle hava Güney’de normalden daha sıcak, Kuzey’de ise daha soğuk olur. La Niña ayrıca daha şiddetli bir kasırga sezonuna da yol açabilir.

Bu konuda bir iklim uzmanına danışan KeyBanc analisti Sophie Karp’a göre, -La Niña gibi- tipik olarak dokuz ila 12 ay süren bu yılki El Niño’nun güçlü olması bekleniyor. Bu da hisseler üzerinde ciddi etkilere sebep olabilir. 

📉 Üç yıllık La Niña’nın ardından iklim uzmanlarının, mevcut sinyaller göz önüne alındığında 2023’te El Niño koşullarının neredeyse 100% kesinlikte yaşanmasını beklediğini belirten Karp, bu durumun özellikle kamu hizmetleri sektörü şirketlerinde olumsuz bir seyre yol açabileceğini söylüyor. 

Öte yandan El Niño tipik olarak daha az şiddetli bir sezonla bağlantılı olduğundan, bu yıl kasırgalar için oldukça tipik bir yıl olabilir. Piyasa cephesinde JMP analisti Matthew Carletti, geçmişte olduğu gibi net bir görünüme sahip değil.

Bu süreç normalde şöyle işliyor: Şubat ayının ortalarında, yatırımcılar sezona hazırlanırken katastrofiye maruz kalan reasürans hisselerinin değerlemesi düşer. Ardından, en büyük tehdidin yaşandığı dönem geride kaldığında, genellikle eylül ayı civarında, toparlanmaya başlarlar.

💸 Ancak bu yıl durum böyle olmayabilir çünkü Karp sezon öncesi herhangi bir değerleme sıkışması yaşanmadığını ve bunun muhtemelen güçlü bir fiyatlandırma ortamından kaynaklandığını söyledi. 

Bu yüzden Jefferies analisti Yaron Kinar bazı hisselerin bu görünümden faydalanabileceğini düşünüyor. Kinar’a göre Bermuda’daya maruz kalan bir avuç broker ve reasürörün kasırganın karaya ulaşmasından sonra kısa vadede daha iyi performans gösterebileceğini söyledi. 

🎯 İşte Kinar’ın üçüncü çeyrekteki olumsuz hava koşullarına rağmen artış beklediği o hisseler:

  • Arch Capital Group (ACGL)
  • Everest Re Group (RE)
  • RenaissanceRe (RNR)
  • Arthur J. Gallagher (AJG)
  • Aon (AON)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti