Borsa Haberleri

Yabancıların TCMB Faiz Beklentisi Ne?

Yabancıların TCMB Faiz Beklentisi Ne?
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yarın faiz kararını açıklayacak. Piyasada faizlerin 45%’de sabit bırakılacağı beklentisi hakimken, yabancı uzmanlardan TCMB’nin faiz kararına ilişkin tahminler gelmeye devam ediyor.

Yabancı uzmanlar, TCMB’nin yarınki faiz kararında politika faizini sabit bırakacağı öngörüsünde bulunurken, bankanın iletişiminde “bekle-gör” politikasını uygulayabileceğini ve enflasyonda artış olması durumunda daha da sıkılaşmayı düşünebileceğini kaydetti.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin faiz kararına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin, enflasyonda yukarı yönlü sürprizlere rağmen politika faizinin 45%’de sabit bırakılacağını tahmin ettiğini söyledi.

“2024’te Faiz 45%’de Kalacak”

TCMB’nin faiz artırımı yoluyla doğrudan sıkılaşmanın önüne geçmeye çalışabileceğini belirten Drimal, bankanın iletişiminde bekle-gör politikasının nedenleri olarak; son zamanlarda yapılan makro ihtiyati sıkılaştırma önlemleri ve ödemeler dengesinde beklenen iyileşme olabileceğini ifade etti.

Drimal, bunların yanı sıra diğer olasılıkların ise 250 veya 500 baz puanlık başka bir faiz artırımı olduğunu söyledi. Drimal’e göre TCMB, 2024’ün kalanında faizi 45%’de tutacak ancak 2025’in ilk çeyreğinde 500 baz puanlık bir faiz artışına gidilmesi de olası.

TL için kısa vadeli görünümün negatif olduğunu dile getiren Drimal şöyle devam etti:

“Ancak cari işlemler hesabındaki iyileşmenin ve beklenen yabancı para girişlerin hala muhtemel olduğunu görüyoruz. Bunlar da TL’nin 2. ve 3. çeyrekte güçlenmesine yol açabilir”

“Enflasyonda Artış Olması Durumunda Para Politikasında Sıkılaşma Olabilir”

Diğer yandan In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB’nin faizi 45%’de sabit bırakacağı görüşünde.

Matys’e göre ilerleyen aylarda enflasyonda artış olması durumunda, TCMB’nin para politikasını daha da sıkılaştırmayı ciddi olarak düşünmesi gerekebilir. Matys “Yatırımcılar, TCMB’nin kararı açıklandığında yayınlayacağı resmi açıklamada bu konuda yeni ipuçları arayacak.” diye konuştu.

TCMB faiz artışına ilişkin olarak beklentilere buradan ulaşabilirsin.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA