Borsa İstanbul Notları

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Telekomünikasyon Sektörü

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Telekomünikasyon Sektörü
Google News Icon Takip Et

🤷🏻‍♂️ Telekomünikasyon Sektörünü Öne Çıkaran Durum Nedir?

🤳🏻 Türkiye telekomünikasyon sektörü dinamik yapısı ile gelişmeye devam ediyor. Dijitalleşme, 5G teknolojisi ve mobil ödeme sistemleri gibi faktörler, sektörün gelecekteki büyüme potansiyelini artırırken diğer yandan rekabetin yüksek olması ve fiyat baskıları, şirketlerin rekabet güçlerini koruyabilmeleri için inovasyon ve yatırım yapma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Telekomünikasyon şirketlerinin yatırımlarında maliyetler döviz bazlı olduğu için Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve dövizin yükselmesi şirket karlılıklarını olumsuz etkiliyor.

📉 Yukarıda bahsettiğimiz dinamik yapı telekomünikasyon sektörünün; enflasyonun negatif etkilediği, dezenflasyonist süreçte ise pozitif etkilenebilecek bir sektör olarak karşımıza çıkmasına neden oluyor. TCMB’nin attığı sadeleşme adımlarıyla Türk Lirası’nın değerlendiği senaryoda güçlü ve istikrarlı nakit akışı, artan nüfus ile birlikte kullanıcı sayısının da artması, aynı zamanda zamlanan taahhütlü abonelik ücretleri ile enflasyonun düşüşe geçtiği dönemlerde sektörün pozitif etkilenebileceği düşünülebilir.

Dünyanın En Büyük Telekom Şirketleri

🤝 Türk Telekom’da Önemli Gelişme: ‘Yabancı Sermaye Yolda!’

Geçtiğimiz haftalarda gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal büyük bir yabancı ortaklığa işaret etti.

Önal, şirketin yapacağı yabancı bir ortaklık aracılığıyla Türkiye’ye büyük bir yabancı sermaye girişi olacağını ifade ederken, bu ortaklıkla beraber Türk mühendislerin de içinde yer aldığı yeni nesil bir yerli teknoloji ürünün yurtdışına ihraç edileceğine değindi.

Şubat ayında sonra yeni iş modelinin kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

💸 Sektör Şirketlerinin Yabancı Takas Oranları

Yabancı saklama oranı, saklamada bulunan yabancı paylarının toplam saklama payına oranını temsil eder. Normlara dönüş adımları ile yabancı ilgisinin arttığı TL varlıklarında akımın hangi yöne olabileceği merak edilenler arasında yer alıyor.

300 seviyesinin de altına gerileyen ve yerleşen CDS değerlerinde yaşanan önemli düşüş, ekonomi yönetiminin normlara dönüş adına istikrarlı adımlarının peşi sıra gerçekleştirdiği yurt dışı temaslar ve sunumlar yabancı ilgisini yeniden TL varlıklara ve piyasaya yönlendirdiği izleniyor.

Son dönemde yükselen mevduat faizi oranları ve jeopolitik risklerin negatif etki yarattığı endekste toparlanma ile yeniden yukarı yönlü hareketlerin doğması adına; olumlu etki yaratabilecek senaryolardan birinin de yabancı ilgisinin artması olduğu denebilir.

Gerçekleşen veriler ile sektör şirketlerinde yabancı saklama oranlarını senin için listeledik!

🥇 TCELL → 70,04% (Halka Açıklık Oranı: 54%)

🥈 TTKOM → 15,86% (Halka Açıklık Oranı: 13%)

💸 Şirketlerde İhracat Oranlarıı Ne Durumda?

TCELL 10,88% ihracat oranına sahipken TTKOM’da İhracat geliri bulunmuyor.

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Telekomünikasyon Sektörü

📈 3. Çeyrekte Net Kârını enflasyon üzerinde artıran şirketler hangileri?

Özellikle yüksek enflasyon döneminde büyüme rakamları incelenirken, gerçekleşen rakamlar yanıltıcı olabilir. Büyümenin anlamlı karşılanması için en az enflasyon oranı veya üzerinde gerçekleşmesi gerekir ki reel anlamda bir büyümenin varlığından bahsedebilelim. Bu bakışla şirketlerin kasım ayı yıllık enflasyon oranı olan 61,98% üzerinde ve bu rakama yakın büyüme oranları reel büyüme olarak değerlendirebiliriz.

💰 Sektör şirketlerinin 3. çeyrek yıllık net kâr büyüme oranlarını senin için sıraladık!

🥇 TCELL → 170,94%

🥈 TTKOM → 32,11%

💵 Net Kâr Nedir?

Bir işletmenin tüm faaliyetlerinden elde ettiği toplam gelirden, bu faaliyetlerin gerçekleşmesi için harcanan toplam giderler çıkarıldığında elde edilen rakama net kâr denmektedir.

🔎 Neden Önemlidir?

Net kâr, bir işletmenin faaliyetlerinin verimliliğini ve kârlılığını anlamak için yatırımcılar için önemlidir. Güçlü sonuçlar alınan net kâr rakamı, şirketin mali yapısının verimli ve faaliyetlerinin kârlı olduğuna işaret edebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000, Hürriyet Gazetesi