Ekonomi ve Finans Haberleri

Yabancı Kurumların TCMB Faiz Tahminleri

November 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yabancı Kurumların TCMB Faiz Tahminleri

TCMB Para Politikası Kurulu kasım ayı politika faizi kararını yarın (23 Kasım) saat 14:00’te açıklayacak. 

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak 30%’dan 35%’e çıkarılmıştı.

Gel, yabancı kurumların bu ayki faiz tahminlerine birlikte bakalım.

Yabancı Kurumların TCMB Faiz Tahminleri

📈 JPMorgan Türkiye Ekonomistinin Öngörüleri

Fatih Akçelik, TCMB’nin kasım ayı toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak 37,50%’ye çıkacağını öngörüyor. 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi 65%, Mayıs 2024’te ise 73% olarak tahmin ediliyor. 2024 yıl sonu için enflasyon beklentisi ise 40%.

Akçelik parasal sıkılaştırmanın büyüme görünümü üzerindeki etkilerini de değerlendirdi ve sıkılaşmanın 2024’te büyümeyi 3%’ün altına çekeceğini öngörüyor.

Ayrıca 2023’te cari açığın milli gelire oranının 4,6% olacağını, 2024’te ise bu oranın 2,9%’a gerileyeceğini tahmin ediyor.

🏦 Diğer Finans Kuruluşlarının Faiz Tahminleri

Societe Generale, TCMB’nin kasım toplantısında faizleri 250 baz puan artırarak 37,5% yapacağını öngörüyor. SocGen aralık ayında da benzer bir hamle ile politika faizinin yıl sonunda 40%’a çıkarılacağını düşünüyor.

📊 Goldman Sachs’ın 2024 Görünüm Raporu

Goldman Sachs de 2024 görünüm raporunda TCMB’ye ilişkin tahminlerini paylaştı.
2024’ün üçüncü çeyreğinde faiz indirimlerine başlanacağı ve yıl sonunda faizin 40%’tan 25%’e düşeceği tahmin ediliyor. Yıl sonu enflasyonunun ise 35%’e düşeceği öngörülüyor.

📝 Morgan Stanley ve Citi’nin Değerlendirmeleri

Morgan Stanley de bu toplantıda TCMB’den 250 baz puanlık artış bekliyor.

Morgan Stanley analistleri, TCMB Para Politikası Kurulu’nun son açıklaması ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Enflasyon Raporu sunumunda yaptığı açıklamaların, enflasyona ilişkin ilave sıkılaştırma adımlarının sinyali olduğunu düşünüyor.

Analistlerin notunda TCMB’nin sıkılaştırma döngüsünde yavaş bir tempoya geçebileceği yönünde bir yönlendirme olmasa da temponun yavaşlayacağı öngörülüyor.

Morgan Stanley, parasal duruş büyük ölçüde normalleştiğinden ve şimdiye kadar yapılan sıkılaştırmanın etkisi önümüzdeki aylarda daha görünür hâle geleceğinden, bir sonraki toplantıda 250 baz puanlık daha küçük bir artış beklediğini ifade etti.

Citi analistleri ise son jeopolitik gelişmeler ve makroekonomik ortamın TCMB’yi politika faizini 300 baz puan artırmaya yönlendirebileceğini ancak faiz artırımına yönelik risklerin dengeli olduğunu belirtti.

Yabancı Kurumların TCMB Faiz Tahminleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg, Foreks