Ekonomi ve Finans Haberleri

Yabancı Kurumlardan Türkiye için Faiz Tahminleri

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yabancı Kurumlardan Türkiye için Faiz Tahminleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 26 Ekim Perşembe günü önemli bir toplantı yapacak ve faiz kararını açıklayacak. Aynı gün saat 14.00’te yatırımcı ve ekonomistler bu kritik kararı öğrenmiş olacak. 

Biz de bu önemli gelişme öncesinde yabancı kurumların faiz tahminlerini sizler için derledik.

Yabancı Kurumlardan Türkiye için Faiz Tahminleri

Önceki Faiz Artışları 📈

Hatırlatma niteliğinde, Merkez Bankası’nın son toplantısında faizleri 500 baz puan artırarak 25%’ten 30%’a çıkardığını belirtelim. Bu da son dört toplantıda yapılan toplam 2.150 baz puanlık faiz artışını ifade ediyor.

Deutsche Bank’ın Tahminleri 🌐

Deutsche Bank ekonomistleri Yiğit Onay ve Christian Wietoska, ekimde 500 baz puan, kasım ve aralıkta ise 250’şer baz puanlık faiz artışı öngördüklerini belirtiyor. Tahminlerini etkileyen jeopolitik risklerin enflasyon üzerindeki olası etkilerini de vurguluyorlar. Ekonomistler, yıl sonunda faizin 40%’a ulaşacağını düşünüyorlar.

Morgan Stanley’nin Görüşleri 🏦

Morgan Stanley, 26 Ekim’de 500 baz puan ve 23 Kasım’da 250 baz puan faiz artışı bekliyor. Ayrıca banka bir sonraki faiz artışının 25 Nisan 2024’te olacağını ve 40% seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.

HSBC’nin Tahminleri 🌍

HSBC ekonomisti Melis Metiner, TCMB’nin politika faizini 26 Ekim’de 32,5%’e çıkaracağını ve son çeyrekte başka bir faiz artışına gitmeyeceğini öngörüyor.

Societe Generale’in Öngörüleri 📉

Societe Generale’in Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini 300 baz puan artırarak 33%’e çıkarabileceğini belirtiyor. Drimal, TCMB’nin faizi yıl sonuna kadar 38%’e ve 2024’ün ilk çeyreğinde 40%’a çıkarabileceğini tahmin ediyor.

Medley Advisors’ın Analizi 🧮

Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller, TCMB’nin politika faizini 500 baz puan artırabileceğini düşünüyor. Stadtmiller, Merkez Bankası’nın piyasa faiz oranlarındaki artışı yakalamaya çalıştığını ve para politikasının gecikmeli hareket etme eğiliminde olduğunu vurguluyor.

Yabancı Kurumlardan Türkiye için Faiz Tahminleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı