Ekonomi ve Finans Haberleri

Yabancı Kurumlardan TCMB Faiz Tahmini

Haziran 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yabancı Kurumlardan TCMB Faiz Tahmini

Ekonomi yönetiminin Mehmet Şimşek’e geçmesinin ardından yabancı kurumlar, politika faizine ilişkin beklentilerini sıraladı. 🏦

ABD bankası JPMorgan, TCMB’nin 22 Haziran’daki para politikası toplantısında, politika faizini 25%‘e yükseltebileceğini belirtti.

Goldman Sachs, son atamalar sonrası Türkiye’nin faiz patikasına ilişkin değerlendirmesinde “Tamamen ortodoks karar vericiler Türkiye’de faizleri 40%’a çıkarabilir.” ifadelerini kullandı.

Bank of America Securities, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 25%’e yükseltmesini beklediğini, ancak aşağı yönlü bir sürpriz için de alan gördüklerini belirtti.

Societe Generale, Türkiye ile ilgili yeni analizinde politika faizinin 15%’e yükseltileceğini öngördü.

Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın politika faizini haziranda 20%, ağustos ayında ise 25%’e yükselteceği tahminini paylaştı.

Deutsche Bank, Türk ekonomisine ilişkin yayımladığı raporda yeni kabine ve kritik kurumlardaki atamalar sonrası daha ılımlı ve ortodoks para politikası karışımına dönülebileceği tahminini paylaştı. Notta “TL’deki hızlı değer kaybı, ilk anda büyük bir faiz artırımını gerektiriyor.” ifadesi yer aldı.

BofA ‘TL Boğası’ Olmak için 4 Kriter Belirledi 💸

Bank of America stratejistleri, dört kriterin sağlanması halinde, Türk Lirası’nda uzun pozisyon açmayı ya da 10 yıl vadeli yerel tahvillerde alım yapmayı değerlendirdiklerini duyurdu.

📌 Stratejistler yayınladıkları raporda kriterleri şöyle sıraladı:

  1. İç talebin, cari dengeyi sürdürülebilir bir seviyede istikrara kavuşturacak kadar zayıflamasını sağlamak için şu anda yaklaşık 8,9% olan ortalama fonlama maliyetinin en az 40%’a çıkması
  2. Doların  25 TL seviyesinin üzerinde olması
  3. Kurumların dolar alımlarına yönelik kısıtlamaların ve döviz piyasasına yönelik müdahalelerin kaldırılması
  4. Dolar için küresel görünümün yukarı yönlü olmaması

PPK Beklenti Anketi Sonuçlandı 📊

AA Finans‘ın beklenti anketine katılan 18 ekonomist, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak 19,25%’e çekileceğini tahmin ediyor.

Reuters anketine katılan 15 kurumun hepsi politika faizinde artışa gidileceğini öngördü. Tahminlerin medyanı bir haftalık repo faizinin 1150 baz puan arttırılarak yüzde 20 seviyesine çekileceğini gösterirken, tahminler yüzde 12,5 ile yüzde 30 aralığında bulunuyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan 15 kurumun medyan beklentisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 25 seviyesine çıkarması yönünde oldu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman? 📅

Piyasaların heyecanla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre haziran ayı Merkez Bankası faiz kararı 22 Haziran 2023 Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.

Mayıs Ayı Faiz Kararı Ne Olmuştu? 🔢

Merkez Bankası politika faizini mayıs ayında değiştirmeyerek 8,50%’de sabit tutmuş, karar metninde faizin deprem sonrası toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu belirtilmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti