Sektör Listeleri

Winter is Coming: Kışa Hazır mıyız?

October 22, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Winter is Coming: Kışa Hazır mıyız?

Kumsalda çekilen story’ler yarıya indirildi, güneş gözlükleri kaplarına geri kondu ve birkaç ton koyulaşmış ten rengimiz eski haline geri döndü… Evet, yaz sona erdi. Fakat bunun için üzülmeye hiç gerek yok. Sonuçta kışın da kendine has reddedilemez bir güzelliği var. Sıcacık bir kahve veya sahlep daha fazla keyif verir, bazı manzaralar karlı veya yağmurluyken güzeldir ve kendinle ilgilenmek için daha fazla zaman bulabilmek bu mevsimde çok değerlidir.

Ve tabii romantizm had safhadadır. Yukarıdaki paragrafta kışın güzelliklerini anlatma şeklimize bakacak olursanız bu iyi bir kanıt olacaktır.

Öhöm, neyse. Konumuza dönelim. Kış mevsiminin dünyayı güzelleştirebildiği kadar finans dünyasını da etkilediği bir gerçektir. Kış mevsiminde hareketlenen sektörlere veya şirketlere kış mevsiminde yatırım yapmaktansa önceden yer almak yatırımcılar arasında sıklıkla tercih edilen bir şeydir. O zaman hazırsan; kışın hareketlenen, iyi performans gösteren sektörlere ve kâr büyümesine göre sektöründe uygun fiyatlı kalan piyasa değeri yüksek şirketlere şimdiden bi’ göz atalım.

Winter is Coming: Kışa Hazır mıyız?

Sağlık ve İlaç Sektörü 

Ne demişler: Her şeyin başı sağlık! Kışı övdük ama havaların soğumasıyla gelen riskleri de unutmadık tabii. İnsan bazen karla kaplı sokaklarda yürürken vaktin nasıl geçtiğini ya da arkadaşlarıyla kartopu savaşı yaparken ne kadar üşüdüğünü hemen anlayamıyor. Yalnızca kar da değil, bu mevsimde beklenmedik yağmurlara yakalanma ihtimalimiz de fazla. Hâl böyleyken kış mevsiminde soğuk algınlıkları ve gribal hastalıklar da fazlasıyla hareketleniyor. Bununla birlikte sıklıkla tedavilere başvurduğumuz için sağlık ve ilaç sektörü de doğal olarak kışın fazla hareketli bir performans gösterebiliyor. 

İlaç ve Sağlık Sektörünün Önemli Şirketleri

Enerji Sektörü 

Yazın soğuğu aradığımız gibi kışın da sıcağı arıyoruz. İnsanoğlu ne kadar acayip bu konuda değil mi? Bir de sıcak bir kahve, sıcak bir ortam içerisinde kışın güzelliklerini izlemenin de bambaşka bir keyfi var tabii. İşte enerjiye olan ihtiyaç da bu noktada devreye giriyor. O yüzden enerji sektörü, dünya kış mevsimini yaşarken biraz daha hareketli bir performans gösterebiliyor. 

Enerji Sektörünün Önemli Şirketleri

Seyahat Sektörü

Bu noktaya kadar kışın tadı sadece evde çıkarılır gibi konuştuk ama tabii ki öyle değil… “Kış tatili” çoğu insanın rutininde olan bir kavram. Ayrıca kış sporlarını yerinde izlemek, gitmişken kayak da yapmak isteyen insanların sayısı hiç az değil. O yüzden kış sezonu sadece insanlar için değil, yatırımcılar için de keyifli bir sezon olabiliyor. Çünkü seyahat sektörü de küresel olarak hareketli geçme eğilimi gösteriyor. 

Seyahat Sektörünün Önemli Şirketleri

Yiyecek ve İçecek Sektörü 

Kahve eşliğinde manzarayı izlemek dedik, battaniye altında patlamış mısır yiyerek film izlemek dedik. Kışın tadını çıkarmak için bunları bir yerden almak gerekiyor tabii. Yalnızca keyif için değil, kışın ortaya çıkan sebze ve meyveler de insanların alışveriş yapması için motivasyon sağlayabiliyor. Hele ki Amerika’da aralık ayının sonlarına doğru Cadılar Bayramı, Şükran Günü, Noel ve yılbaşını kapsayan “alışveriş sezonu” tek başına sektörü hareketlendirme eğilimine sahip. 

Yiyecek ve İçecek Sektörünün Önemli Şirketleri

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Goodreturns, Nasdaq, Smart Wealth Digest, Global Data