Borsa Yorumları

Wells Fargo’ya Göre Bazı Banka Hisseleri 55% Yükselebilir!

January 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wells Fargo’ya Göre Bazı Banka Hisseleri 55% Yükselebilir!

Wells Fargo analisti Mike Mayo, faiz getirilerinde, kâr marjlarında ve gelirlerde “sınıfının en iyisine yakın” bir artış beklentisi görülen Bank of America (BAC)’yı 2023 için favori hissesi olarak nitelendirdi. 

Mayo salı günü yayınlanan bir bilgilendirme yazısında, hissenin bu yıl daha yüksek bir F/K oranı sağlamasının ve salı günkü kapanış fiyatına kıyasla 55% yükselmesinin beklendiğini vurguladı. 

Varlıklar açısından ülkenin en büyük ikinci bankası olan BAC, Mayo’nun bankalar hakkındaki olumlu tezine örnek teşkil ediyor. Analistin tezine göre bankalar, yaklaşmakta olan ekonomik gerilemeye beklendiğinden daha iyi direnç gösterecek. Zira sektör, geçtiğimiz on yılı iş kolları üzerindeki riskleri azaltarak geçirdi. Mayo, “Şayet beklediğimiz gibi, yüksek faizler net faiz getirilerinin artmasına ve model ölçeklenebilirliğini yansıtan bir iş hacmi artışına neden olursa, diğer bankalar gibi BAC için de “şov zamanı” diyeceğiz. Ekonomik büyümedeki yavaşlama, yıllardır risklerini azaltmaya devam eden BAC’ın gücünü daha net kanıtlamış olacak” ifadelerini kullandı. 

Tecrübeli banka analistinin öngörüleri birkaç meslektaşının görüşleriyle çelişiyor. Analist geçen ay 2023’te yaşanabilecek resesyona vurgu yaparak olumlu yönde yazılar kaleme almıştı. Kötümser görüşe sahip analistler tarafından batık kredi miktarlarının artacağı, mevduat giderlerinin ve fonlama maliyetlerinin yükseleceği ve varlık yönetimi/yatırım bankacılığının sönük sonuçlar elde edeceği öngörülüyor. Açık konuşmak gerekirse, Bank of America 2022 başında da Mayo’nun favori tercihiydi. Yıla güçlü bir giriş yapılmasının ardından, yaklaşmakta olan resesyonun temerrüt hacmini artıracağından endişe eden yatırımcılar banka hisselerini tercih etmemeye başladı. Kuzey Carolina merkezli bir banka olan Charlotte hisseleri geçen yıl, 15% değer kaybeden rakip banka JPMorgan Chase (JPM)’e ve 24% düşen KBW Banka Endeksi’ne kıyasla daha kötü bir performansla 26%’lık bir kayıp yaşadı.

 Mayo geçen yıl yaşanan değer kaybı hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bize göre bu durum Küresel Mali Krizden doğan sonralık eğiliminden kaynaklandı ve büyük bir bankanın belki de en büyük risk azaltma miktarını ifade eden unsurları göz ardı ediyor.” Mayo’nun ilk tercih olarak gördüğü diğer isimler U.S. Bancorp (USP) ve PNC Financial (PNC). Mayo her iki hissenin de önümüzdeki iki yılda konsensüs gelir beklentilerini en az 6% aşacağını belirtti. Analist, favori olarak gördüğü bankaların, net faiz getirisi artışını devam ettirerek ve ayrıca iyi bir gider kontrolü ve “üstün” kredi kalitesi sergileyerek, yatırımcıların kaygılarını gidermekte rakiplerine kıyasla daha başarılı olmaları gerektiğinin altını çizdi. 

Wells Fargo’ya Göre Bazı Banka Hisseleri 55% Yükselebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC