Borsa Yorumları

Wells Fargo’nun Yarı İletken Hisse Tercihleri!

November 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Wells Fargo’nun Yarı İletken Hisse Tercihleri!

Yarı iletken endüstrisi küresel ekonominin zayıflamasından büyük darbe alsa da, kişisel bilgisayarlar ve akıllı telefonlar başta olmak üzere bazı pazarlar diğerlerine kıyasla daha şiddetli sarsıntılar geçirdi.

Piyasa bazen tüm şirketleri aynı kefeye koyuyor olsa da, yatırım firması Wells Fargo’ya göre bu durum piyasanın meşhur burnunun biraz olsun sürtündüğü anlamına gelebilir.

Kuruluş adına sektörü takip eden analist Gary Mobley, sektörün genel sonuçlarının ve tahminlerin, çoğunlukla şirketlerin ilgili olduğu nihai pazarların ortaya koyduğu performansla karıştırıldığını belirtti. PC ve akıllı telefon pazarları gibi tüketici davranışlarına bağımlı olan pazarlar, stoklardaki azalma ve “birkaç çeyrek” boyunca sürebilecek zayıf talebin etkisini yansıtıyor.

Buna karşılık otomotiv sektörü ve endüstriyel alandakiler, eninde sonunda çatlaklar oluşacağına dair bir fikir birliği mevcut olsa bile, talebin devam ettiğini görüyor.

Mobley bu durumu “bekleyip görelim” şeklinde değerlendiriyor.

Analist bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Bizim görüşümüze göre, çip grubu için gelişmiş yatırımcı duyarlılığını tetikleyebilecek en önemli ölçüt, çip şirketlerinin gerçek nihai talebe yönelik sevkiyat yapmaya başlama zamanıdır. Zira çoğu durumda müşteri/distribütör stokları azaldığı için eksik sevkiyatlar yapılıyor. Bu dengenin 2023’ün ilk yarısında kurulacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Cadence Design Systems (CDNS) ve Synopsys (SNPS), elektronik tasarım otomasyonu alanındaki öngörüleri olumlu olan şirketler arasında yer alıyor. Ambarella (AMBA), NXP Semiconductors (NXPI), ON Semiconductor (ON) ve Wolfspeed (WOLF) gibi, kazançlarının “büyük bir bölümünü” otomotiv segmentinden sağlayan şirketler de tercih edilebilir görünüyor.

Mobley bunun yanı sıra, üçüncü çeyrekte tekrar yükselen stokların, akıllı telefon ve PC pazarları gibi bazı piyasalarda satışların hayal kırıklığı oluşturmaya devam etmesi nedeniyle “normal seviyelerin” üzerine çıktığını belirtti.

Bununla birlikte bu durum her yarı iletken şirketi için problem teşkil etmiyor. Zira birim satışların iyileşmeye ve normalleşmeye devam ettiği pazarlarda stok fazlaları endişe verici bir durum olarak görülmemeli.

Mobley tüm bunlara rağmen enflasyonla ilgili endişeler sebebiyle yarı iletken endüstrisindeki birçok alanda tahminlerin ve dolayısıyla değerlemelerin aşağıya kaydığını ifade etti.

Bu dinamiklerin halen akıcı olduğunu ve dünya çapında tüketici harcamaları istikrara kavuşuncaya kadar bu görünümün daha olumsuz yönde seyredebileceğini bilmek önemli.” ifadelerini kullanan analist, Çin’in sıfır COVID politikasından vazgeçmesi halinde hem PC hem de akıllı telefon segmentlerinde bir yükseliş yaşanabileceğini ekledi.

Bu gerçekleşmese bile, otomobil stoklarındaki gerilim ve ertelendiği için şişmiş bir değiştirme talebine yönelik ihtimal nedeniyle, otomotiv yarı iletken pazarı ve büyük ölçüde buna ağırlık veren şirketler “hem kısa hem de uzun vadede güçlü bir talep” görebilir.

NXP Semiconductor (NXPI) geçen hafta yaptığı açıklamada, 15 Aralık itibarıyla kayıtlı olan hissedarlara 6 Ocak günü ödenmek üzere hisse başına 84,5 sentlik bir üç aylık temettü dağıtılacağını bildirdi.

Wells Fargo’nun Yarı İletken Hisse Tercihleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha