Borsa Yorumları

Wells Fargo, Temiz Enerji Trendinin Şanslı Hisselerini Seçti!

January 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wells Fargo, Temiz Enerji Trendinin Şanslı Hisselerini Seçti!

ABD enerji üretiminin 2050’de şimdikinden çok farklı olacağını düşünen Wells Fargo’ya göre bu durum yatırımcılar için bir fırsat.

İklim karşılıkları olarak 369 milyar dolarlık bir bütçe içeren Enflasyonla Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girmesi kurumun, 2050 öngörülerini; elektrik enerjisine olan talep artışını, yenilenebilir enerjilerin daha hızlı gelişmesini ve nükleer enerji pazar payındaki büyümeyi içerecek şekilde güncellemesine neden oldu.

2050’de ülkenin enerji ihtiyacının 65%’inin rüzgar ve güneş enerjisinden karşılanacağı yönünde tahminlerde bulunan Wells Fargo, kurulu yenilenebilir enerji kapasitesine (bataryalar/piller de dâhil) yapılacak yatırımlarla ilgili tahminini 1,2 trilyon dolardan 1,4 trilyon dolara yükseltti. Ayrıca nükleer enerjinin pazar payıyla ilgili öngörüsünü de neredeyse iki katına yani 8%’den 15’e çıkardı.

Analist Neil Kalton salı günkü bilgilendirme yazısında, Enflasyonla Mücadele Yasası’nın önümüzdeki 5-10 yıl için yeşil hidrojen ekonomisine hız kazandırdığını ve muhtemelen 2020’lerin sonlarında bu hızda anlamlı bir artış olacağını da belirtti.

Olumlu bir temiz yeşil hidrojen senaryosunun, yenilenebilir enerji için elektrolizör, depolama ve nakil maliyetleri hariç 1,5 trilyon dolardan fazla toplam erişilebilir pazar fırsatı oluşturacağına inanıyoruz. Temiz hidrojen ayrıca nükleer tesis işletmecileri için de büyüme fırsatı anlamına geliyor” şeklinde yorumlarda bulundu.

Bu alanda kurumun tercih ettiği hisselerden bazılarını sizler için derledik.

Genel bir değerlendirme yapan Kalton, NextEra Energy (NEP)’nin kamu hizmetleri ve temiz enerjiye yapılacak sermaye yatırımlarından fayda sağlamak üzere benzersiz bir yapılanma içinde olduğunu belirtti.

Analist, kamu hizmetleri şirketinin güçlü bir hisse başına gelir artışı görünümüne sahip olduğuna dikkat çekti ve bunun altyapı yatırımlarından ve denetime tabi olmayan yenilenebilir enerji gelişiminden kaynaklandığını vurguladı. Analistin hisse için belirlediği 105 dolarlık fiyat hedefi, pazartesi günkü kapanış seviyesine kıyasla yaklaşık 25%’lik bir yükseliş anlamına geliyor.

Kurumun nükleer enerji alanındaki favorisi, ülkenin en büyük nükleer varlığına sahip olan Constellation Energy (CEG). Kalton bilgilendirme yazısında, Constellation’ın uzun vadeli karbonsuzlaştırma trendinden avantaj sağlayacak şekilde iyi konumlanmış olduğunu belirtti. Analist hisse fiyatının, nükleer filonun potansiyel uzun vadeli değerini tam olarak yansıtmadığını düşünüyor.

Analistin 106 dolarlık fiyat hedefi, geçtiğimiz şubat ayında Exelon (EXC)’dan ayrılan Constellation’ın 26% yükselebileceğine işaret ediyor.

Kurumun temiz enerji favori hisselerinden biri de First Solar (FSLR). Enflasyonla Mücadele Yasası’nın güneş enerjisi şirketi açısından “oyun değiştirici” bir rol oynadığını söyleyen Kalton,

Enflasyonla Mücadele Yasası’nın hisseye sağlayacağı faydalar bu noktada çok önemsenmemiş olsa da, kapasite artışının önümüzdeki yıllarda da devam etmesi hissenin yukarılara tırmanmasını sağlayabilir” dedi.

Analistin 188 dolarlık fiyat hedefi, hissenin pazartesi günkü kapanış fiyatının 18% üzerini işaret ediyor.

Wells Fargo, Temiz Enerji Trendinin Şanslı Hisselerini Seçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC