Ekonomi ve Finans Haberleri

Wells Fargo: Teknoloji Rallisini Yalnızca FED Durdurabilir

Haziran 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Wells Fargo: Teknoloji Rallisini Yalnızca FED Durdurabilir

Wells Fargo analisti Chris Harvey, teknoloji hisselerindeki güçlü rallinin, FED’in daha agresif bit tutumla ekonomiyi “kıracak” noktaya gelene kadar durmayacağını düşünüyor. 

Dot-com 2: Harvey, mevcut piyasa durumunun 1999 ve 2000 yıllarındaki teknoloji patlamasını anımsattığını, o dönemde de sıkılaştırılan para politikasının hisse piyasalarını alt üst ettiğini hatırlatıyor. 

Asıl mesele şu: Teknoloji, ekonomi kırılmadıkça devrilmeyecek. 1999’da olan buydu, şimdi de muhtemelen aynı şey olacak.” diyen Harvey’e göre FED daha agresif bir yaklaşım benimseyene kadar da ekonomiyi “kırmak” mümkün olmayacak. 

Harvey’nin S&P 500 için yıl sonu hedefi 4.200 düzeyinde. Bu düzey, mevcut seviyenin yaklaşık 4,3% altında.

Teknoloji devri: ABD hisseleri yılbaşından bu yana yatırımcıların yapay zekâya yönelik atılımların şirket kârlarını artıracağı beklentisiyle, büyük teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. 

Ancak Harvey, FED’in enflasyonla mücadelesinde agresif olmasına rağmen, ABD ekonomisinin beklenenden çok daha az oranda faize duyarlı olduğunu ve resesyon olasılığının, mart ayındaki bankacılık krizinden bu yana azaldığını belirtti.

Harvey ayrıca, tüketicilerin ve şirketlerin hala finansal açıdan dirençli olduğunu, bazı sektörlerin artan borçlanma maliyetlerinin baskısı altında çatladığını ancak diğerlerinin gücünü koruduğunu söyledi:

Gerçekten, bir resesyona girmemiz için bir tür şok gerekiyor. Daha çok zamana ihtiyacımız var. Bu, beklendiğinden çok daha uzun sürüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg