Borsa Yorumları

Wells Fargo “AL” Diyor: Yapay Zekâdan Kazançlı Çıkabilecek Kamu Hizmeti Hisseleri

May 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Wells Fargo “AL” Diyor: Yapay Zekâdan Kazançlı Çıkabilecek Kamu Hizmeti Hisseleri

İstikrarlı temettü ödeme kabiliyetiyle bilinen ve bir süredir adeta kış uykusunda olan kamu hizmetleri sektörü, yapay zekâ furyası yayıldıkça canlanmaya başlıyor ve Wells Fargo’ya göre birkaç isim bu görünümden faydalanmaya hazırlanıyor.

S&P 500 kamu hizmetleri sektörü, 2024’ün ilk çeyreğinde 3,6%’lık bir kazanç elde etti ancak yapay zekâ ve veri merkezleri etrafındaki heyecanla ikinci çeyrekte 8%’den fazla artış gösterdi. 

Dahası, Wells Fargo’ya göre, yapay zekâ veri merkezlerinin büyümesi 2030 yılına kadar ABD’de 323 terawatt saat elektrik talebine yol açabilir. Teknoloji şirketleri yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını destekleyebilecek güç aradıkça, doğal gaz da bu noktada devreye giren önemli bir endüstri.

Michael Blum liderliğindeki Wells Fargo analistlerinden oluşan bir ekibin raporuna göre, bir dizi kamu hizmeti şirketi son bilançolarında yapay zekâ veri merkezlerinden bahsetti ve birkaçının da bu dev trendden yararlanması bekleniyor.

🎯  Blum, “Williams’ı (WMB) en doğrudan kazanan olarak görmeye devam ediyoruz ancak yapay zekâ veri merkezi oluşumunun çeşitli bölgelere yayılmasını bekliyoruz. Bu da tüm gaz şirketleri için daha yüksek katsayılara neden olabilir.” diyor.

Şirketin artan doğal gaz talebini karşılamak için Orta Atlantik ve Güneydoğu pazarlarına hizmet veren Güneydoğu Arz Geliştirme projesine yaklaşık 1,6 milyar fit küp doğal gaz kapasitesi ekleme planı da dahil olmak üzere iddialı genişleme planları var.

Williams, Wells Fargo da dahil olmak üzere hisseyi izleyen analistlerin yaklaşık 56%’sı tarafından “TUT” olarak değerlendiriliyor. 2024’te şimdiye kadar 14% artan hisse, 4,8% temettü getirisi sunuyor.

🎯 TC Energy (TRP), Wells Fargo’nun veri merkezi trendinden faydalandığını vurguladığı bir diğer isim. Kanadalı şirket 7,3% temettü getirisi sunuyor ve hisseyi izleyen analistlerin yaklaşık yarısı tarafından “TUT” notuna sahip. Öte yandan Wells Fargo ise bu ismi “AL” olarak değerlendiriyor.

TC Energy doğal gaz boru hatları işletme müdürü Stanley Chapman, bu ayın başlarında yaptığı son bilanço açıklamasında, veri merkezleri ve doğal gaz talebine bağlı genel fırsatın “2030 yılına kadar muhtemelen günde 6 milyar fit küp civarında” olduğunu söyledi. 

Şirketin ABD’de işlem gören hisseleri 2024’te 1%’in biraz üzerinde düşüş gösterdi.

🎯 Son olarak, Oneok’un (OKE) da yapay zekâ trendinden destek görmesi bekleniyor. Blum, şirketin yapay zekâ ile ilgili üç gaz tesisi genişletme planları kapsamında gaz tedarik etmek için çalıştığını belirtiyor.

Oneok 2024’te 15% artış gösterirken, ayrıca hisse 4,9% temettü getirisi sunuyor. Ayrıca Blum, hisseyi izleyen analistlerin yarısından biraz fazlası gibi Oneok’u “AL” olarak değerlendiriyor.

Wells Fargo “AL” Diyor: Yapay Zekâdan Kazançlı Çıkabilecek Kamu Hizmeti Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC