Borsa Yorumları

Warren Buffett’ın Odağı Bu 5 Hissede!

November 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Warren Buffett’ın Odağı Bu 5 Hissede!

Warren Buffett’in hissedarı olduğu Berkshire Hathaway, hisse senedi portföyünün 73%’ünün sadece beş hisseden oluştuğunu açıkladı. “Omaha Kahini”nin bu büyük yatırımlarına bir göz atalım.

Efsanevi yatırımcı, FED’in agresif sıkı para politikasının sonucu olarak piyasalarda artan bir dalgalanma yaşanması sebebiyle, üçüncü çeyrekte en büyük yatırımlarını aynen korumayı tercih etti.

Berkshire, çalkantı süresince 10 milyar dolar yatırım zararı olduğunu açıkladı. Efsanevi yatırım kuruluşu, hisse senedi yatırımlarındaki çeyrek dönem dalgalanmalarına odaklanılmaması gerektiğini bir kez daha yineledi.

Berkshire’dan yapılan açıklamada, “Herhangi bir çeyrekteki yatırım kazançları/kayıpları genellikle anlamsızdır ve muhasebe kuralları hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan yatırımcılar için son derece yanıltıcı olabilecek hisse başı net kazanç (kayıp) rakamları verir” denildi.

Apple (AAPL), eylül ayı sonu itibarıyla 126,5 milyar dolar değeriyle hâlâ Berkshire’ın tuttuğu açık ara en büyük hisse yatırımıydı. Teknoloji devi kaliteli ürünleri, sadık müşteri tabanı ve şirketin büyük geri alım programı sayesinde Buffett’ın favori hisse senedi haline geldi. Hissenin değeri üçüncü çeyrekte 1% arttı.

Chevron (CVX), yatırım kuruluşunun üçüncü çeyrek itibarıyla tuttuğu en büyük üçüncü yatırım oldu. Berkshire birinci çeyrekte enerji yatırımlarını önemli ölçüde arttırmıştı.

Chevron, petrol ve gaza yönelik küresel talebin tırmanması ve ABD’deki petrol sahalarında üretiminin artması sebebiyle şimdiye kadarki ikinci en yüksek çeyrek kâr rakamını açıkladı. Chevron hisseleri bu yıl 56% değer kazandı.

Buffet’ın uzun vadeli tuttuğu diğer büyük yatırımları ise Coca-Cola (KO), American Express (AXP) ve Bank of America (BAC).

Warren Buffett’ın Odağı Bu 5 Hissede!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC