Borsa Haberleri

Warren Buffett Portföyünün 4’te 3’üne Bu 5 Hisse Hâkim

Ağustos 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Warren Buffett Portföyünün 4’te 3’üne Bu 5 Hisse Hâkim

Geçtiğimiz günlerde bilanço açıklayan Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRKA) ikinci çeyrekte hisse yatırımlarından 20 milyar doların üzerinde kazandı. Bu kazanca karşılık, Omaha Kahini’nin hisse portföyünün dörtte üçünden fazlası yalnızca beş isme bağlıydı.

Berkshire bilançosunda, yatırımlarından 26 milyar dolara yakın gerçekleşmemiş kazanç elde ettiğini ve bu kazancın büyük bir kısmının Apple’daki (AAPL) dev hissesinden geldiğini açıkladı. 

💭 Hatırlayalım: Teknoloji devi, ikinci çeyrekte yaklaşık 18%’lik bir artışla piyasadaki ralliyi körükledi. Apple hissesi, ocak ayından bu yana 40% artış gösterirken, Berkshire’ın Apple hisselerinin değeri de 177,6 milyar dolara ulaştı.

Ancak Tim Cook liderliğindeki şirket, geçtiğimiz hafta şirketin eylül çeyreğinde gelirlerinde bir düşüş olmasını beklediğini açıkladı ve AAPL bu açıklamalardan bir darbe aldı. 

Apple’ın yanı sıra Berkshire’ın portföyünde büyük bir yer edinen bir diğer şirket de Chevron (CVX) oldu. Berkshire’ın sahip olduğu Chevron hisseleri haziran sonunda 19,4 milyar dolar değerindeydi. 

Ancak yatırım gurusu, bu yıl düşük performans gösteren enerji hisselerinin portföyündeki sayısını bu çeyrekte 1,4 milyar dolar değerinde azalttı. Chevron hisseleri, bu yıl S&P 500’ün yaklaşık 17%’lik kazancına kıyasla 11%’in üzerinde değer kaybetti.

Şirketin uzun süredir elinde tuttuğu Coca-Cola (KO), American Express (AXP) ve Bank of America (BAC), haziran sonunda Berkshire’ın portföyündeki en büyük isimler devam etti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti