Borsa Haberleri

Berkshire Hathaway’in Faaliyet Kârında Rekor Artış

August 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Berkshire Hathaway’in Faaliyet Kârında Rekor Artış

Berkshire Hathaway (BRKA), ikinci çeyrek faaliyet kârında sağlam bir artış görürken, Warren Buffett’ın holdingindeki nakit stoku da 150 milyar dolara yaklaştı. 

Omaha merkezli şirketin faaliyet kârı, yani sigorta, demiryolları ve kamu hizmetleri gibi şirketin sahip olduğu sayısız işletmeden elde ettiği kâr, ikinci çeyrekte yıllık bazda 6,6% artışla 10.043 milyar dolara ulaştı. Bu, şirketin faaliyet kârı için çeyrek dönemlik bir rekor. 

Şirket, geçen yılın ikinci çeyreğindeki 43,62 milyar dolarlık zarara kıyasla bu yıl 35,91 milyar dolar net kâr elde etti. Bu güçlü rakamlar, Berkshire’ın sigorta taahhüt ve yatırım gelirlerindeki artışla desteklendi.

🍎 Apple’ı Seviyor, Çünkü…

Berkshire, Apple’daki (AAPL) devasa yatırımının ikinci çeyrekte piyasa rallisine öncülük etmesiyle yatırımlarından 26 milyar dolara yakın gerçekleşmemiş gelir elde etti. Teknoloji devi, ikinci çeyrekte yaklaşık 18% yükseldi ve Berkshire’ın şirketteki hisselerinin değeri 177,6 milyar dolara ulaştı.

Omaha Kahini ayrıca haziran sonunda Chevron’daki (CVX) hisselerini 1,4 milyar dolar azaltarak 19,4 milyar dolara indirdi. Chevron’un hisseleri bu yıl 11%’den fazla düşüşle piyasanın gözle görülür bir şekilde gerisinde kaldı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, S&P 500 2023’te yaklaşık 17% oranında yükseldi. 

💸 Nakit Birikimi Artıyor

Berkshire’ın devasa nakit yığını, haziran sonunda 147.377 milyar dolara ulaşarak rekor seviyeye yaklaştı ve ilk çeyrekteki 130.616 milyar doların oldukça üzerine çıktı.

Holdingin hisseleri rekor seviyeye tırmanırken hisse geri alım faaliyetleri yavaşladı. Berkshire’ın hisse geri alımları ikinci çeyrekte toplam 1,4 milyar dolar olurken, bu rakam ilk çeyrekte 4,4 milyar dolar, bir önceki yıl ise 1 milyar dolardı. 

CEO Warren Buffett, hisse geri alımları konusunda hassasiyet gösteriyor ve ikinci çeyrekte 10% artış gösteren Berkshire hisselerindeki değerlenme nedeniyle ilk çeyreğe kıyasla ikinci çeyrekte hisse geri alımlarını azaltmış olabilir. İkinci çeyrekteki geri alımlar, UBS analisti Brian Meredith’in 2,2 milyar dolarlık tahmininin altında kaldı.

Hisse geri alımları neden önemli diyor olabilirsin. Çünkü yatırımcılar, Buffett’ın hisseyi ucuz görüp görmediğinin bir göstergesi olarak Berkshire’ın hisse geri alımlarına odaklanıyor.  

Perşembe günü 541 bin dolarlık yeni bir rekor kapanışa ulaşan Berkshire’ın A sınıfı hisseleri, 22 Mart 2022’de ulaşılan 539.180 dolarlık bir önceki en yüksek seviyeyi aşmış oldu. Şirket hissesi, bu yıl 13,8% değer kazandı.

Berkshire Hathaway'in Faaliyet Kârında Rekor Artış

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s, CNBC