Bültenler

Warren Buffett Durmuyor: HP’nin 11,4%’ünü Satın Aldı

April 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Warren Buffett Durmuyor: HP’nin 11,4%’ünü Satın Aldı

Berkshire Hathaway, dün geç saatlerde yapılan yasal başvurulara göre kişisel bilgisayar ve yazıcı üreticisi HP’nin 4,2 milyar dolar değerindeki 11,4% hissesini satın aldı.

HP (HPQ) hisselerinin satın alınması, Berkshire Hathaway’in CEO Warren Buffett yönetimindeki satın alma çılgınlığının hız kesmeyeceğinin sinyallerini verdi.

  • Bir adım geriden: Berkshire (BRK.A ve BRK.B), geçtiğimiz aylarda Occidental Petroleum’un (OXY) 7,6 milyar dolar değerindeki yaklaşık 15% hissesini satın aldı ve halihazırda sigorta şirketi Alleghany’i (Y) 11,6 milyar dolara satın almak için anlaşma çalışmalarını sürdürüyor. Haber detayları için buraya tıklayabilirsin. 

💸 Berkshire, HP Hisselerini Tek Seferde Satın Almadı

Kayıtlara göre Berkshire, HP’deki hisselerini iki adımda satın aldı. Şirket, 1 Nisan itibarıyla HP’nin 10%’unu, yani yaklaşık 109,8 milyon hissesini satın aldı. 

  • Son üç günde alımlar devam etti: Berkshire’ün son üç gün içinde 35 ile 37 dolar arasında değişen fiyatlarla yaklaşık 11 milyon hisse daha satın aldı. Şirket, şu an için HP’nin yaklaşık 121 milyon hissesinin sahibi olarak gözüküyor. SEC’in kurallarına göre, Berkshire, iki iş günü içinde ek alımları bildirmesi gerekiyor.
  • HP’nin hisseleri ne durumda? Şirketin hisseleri dün, günü 3% düşüşle 34,9 dolardan kapattı, ancak mesai sonrası işlemlerde yaklaşık 10% artışla 38 dolardan işlem gördü.

👀 Buffet Neden Gözünü HP’ye Dikti? 

Buffett’ın değer yatırım perspektifi, günümüzde birçok yatırımcının hâlâ temel stratejisini şekillendiriyor. Bu yüzden Berkshire’ün HP’yi satın alması değer yatırımcılarının ilgisini doğrudan şirketin üzerine kaydırdı. 

  • Buffett, HP’de ne değer gördü? Gelişen bir büyüme hikayesi, hissedar dostu politikalar ve teknoloji sektöründeki en ucuz hisse senetlerinden biri olması HP’yi Berkshire’ün radarına sokmuş gözüküyor.
  • Satın alımı Buffett yapmamış olabilir: HP alımları, Berkshire’ün 350 milyar dolarlık öz sermaye portföyünün yaklaşık 10%’unu birlikte yöneten ve şirketin geleceği olarak gösterilen Todd Combs ve Ted Weschler tarafından da yapılmış olabilir.

Berkshire’ün A sınıfı hisseleri dün günü 0,2% artışla 517.000 dolar seviyelerinde tamamladı ve bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 15% artarak S&P 500’den yüksek performans gösterdi.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Warren Buffett’s Berkshire Hathaway Takes 11% Stake in HP

Warren Buffett Durmuyor: HP'nin 11,4%'ünü Satın Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı