Bültenler

Warren Buffett, 144 Milyar Doların Bir Kısmını Alleghany’e Yatırdı

March 22, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Warren Buffett, 144 Milyar Doların Bir Kısmını Alleghany’e Yatırdı

Berkshire Hathaway, 11 milyar dolara Amerikalı sigorta şirketi Alleghany’i satın alıyor. 

Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Warren Buffett, üç hafta önce yatırımcılara yazdığı mektupta 144 milyar dolarlık nakit paraya sahip olmanın tatsızlığı üzerine yazmıştı. 

Bu açıklamadan üç hafta sonra Berkshire, sigorta şirketi Alleghany (Y)’i 11,6 milyar dolara satın almaya hazırlandığını duyurdu. 

  • Bir adım gerisi: Buffett, Berkshire yatırımcılarına yazdığı mektupta, nakit ağırlıklı pozisyonlara katlanmanın hoş olmadığının özellikle altını çizmişti: “Charlie ve ben geçmişte zaman zaman benzer nakit ağırlıklı pozisyonlara katlandık. Bu dönemler asla hoş değildi ve asla kalıcı olmadılar. Neyse ki 2020 ve 2021 yıllarında sermayemizi dağıtmak için hafif çekici bir alternatifimiz oldu.
  • 144 milyar doların 11 milyar doları gidiyor: Buffett’ın bu mektupta “hafif çekici bir alternatifimiz” diye ifade ettiği şirket, en başından beri Amerikalı sigorta şirketi Alleghany olabilir. Çünkü şirket, medyaya yansıyan haberlere göre sigorta devini 11 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Anlaşmanın 2022’nin 4. çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.
  • Buffett’ın 2020’den beri yaptığı ilk multi-milyarlık anlaşma: Bu satın alım, Buffett’ın 2020’de Dominion Energy (D)‘nin gaz iletim işini satın almasından bu yana yaptığı ilk multi-milyar dolarlık anlaşma özelliğini taşıyor. 
  • Buffett anlaşma için ne dedi? Buffett, yaptığı açıklamada, “Berkshire, 60 yıldır yakından takip ettiğim Alleghany için mükemmel bir kalıcı ev olacak” dedi.

🤔 Buffet’ın Yeni Gözdesi Alleghany Nasıl Bir Şirket?

1929’da demiryolu girişimcileri Oris ve Mantis Van Sweringen tarafından demiryolu işleri için  bir holding şirketi olarak kurulan Alleghany, günümüzde tam anlamıyla bir sigorta şirketine dönüştü. 

  • Bir adım gerisi: Bir aile şirketi olarak anılan Alleghany, 2020’deki pandemi dönemi dışında son 5 yılda her dönemde pozitif bir bilanço açıklamayı başardı. 
  • 2021 en kârlı yılı oldu: Alleghany geçen yıl gelirini 34% artırarak 12 milyar toplam gelir ve 1,1 milyar dolar net kazanç elde etti.
  • Satın alım sonrası Alleghany hisseleri arttı mı? Satın alım haberlerinin medyaya yansımasıyla birlikte şirketin hisseleri, New York borsasında 25% yükseldi. 
  • Buffett sigortanın yanı sıra petrole de gözünü dikti: Buffett’ın gözde sektörlerinden biri olan sigortanın yanı sıra Berkshire, petrol şirketlerine de yatırımını sürdürüyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın petrol ve gaz üzerindeki yarattığı baskıyı göz önüne alan şirket, Occidental Petroleum (OXY)’un 18,1 milyon hissesini daha aldı.
  • Berkshire’ın Occidental Petroleum’da ne kadar hissesi var? Berkshire şu anda yaklaşık 140 milyon hissesi ile Occidental Petroleum’un yaklaşık 14,6%’sının sahibi olarak gözüküyor.  

Alleghany’nin hisse fiyatı geçtiğimiz cumayı 675,94 dolarda kapatırken, pazartesi gününü 844,60 dolarda kapattı. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Here’s the secret message from Warren Buffett’s newest big deals

Warren Buffett Puts Some of His $144 Billion to Work With Alleghany Deal

Warren Buffett, 144 Milyar Doların Bir Kısmını Alleghany'e Yatırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı