Yatırım Rehberi

Warren Buffett Başarısını Neye Borçlu?

May 27, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Warren Buffett Başarısını Neye Borçlu?

Yatırım dünyasının en büyükleri arasına adını yazdıran Warren Buffett’ın yüzde bazında elde ettiği en yüksek getiri, yetmiş yıl önce çok az parayla işe başlarken elde ettiği getiridir. 

Hatta Omaha Kâhini bir keresinde, yalnızca 1 milyon doları yönetiyor olsaydı kolayca yıllık 50% getiri sağlayabileceğini söylemişti:

Bugün 1 milyon dolar ya da 10 milyon dolar para yönetiyor olsaydım, tamamen odağım burada olurdu. Büyüklüğün yatırım performansına zarar vermediğini söyleyen herkes bir şeyler satıyor demektir. Şimdiye kadar elde ettiğim en yüksek getiri oranları 1950’lerdeydi. Dow’u ben öldürdüm. Ama o zamanlar az miktarla yatırım yapıyordum. Çok fazla paraya sahip olmamak büyük bir yapısal avantaj. Bence 1 milyon dolarla size yılda 50% kazandırabilirdim. Yapabileceğimi biliyorum, bunu garanti ederim.” 

Berkshire Hathaway’in (BRK.A) hisse portföyünün büyüklüğü arttıkça ve piyasa değeri 300 milyar doları aştıkça, mevcut menkul kıymetler evreni giderek cazip olmaktan çıkan tüm zamanların en zeki yatırımcısı için bile işler zorlaştı. 

Yatırım hayatının ilk yıllarında yıpranmış ancak hâlâ yaşam işaretleri gösteren şirketleri satın almaya başlayan Buffett, şimdi portföyündeki iğneyi hareket ettirmek için genellikle fil büyüklüğünde bir satın alma yapmak zorunda.

“Konuya Aşık Olmalısınız”

📝 Yine de, bu ayın başlarında Berkshire’ın yıllık toplantısında 93 yaşındaki Buffett, ortalama bir yatırımcının bugün başarısını tekrarlamak istemesi halinde, kariyerinin başlarındaki aynı göz kamaştırıcı rakamlara nasıl ulaşacağını ayrıntılı olarak anlattı.

Buffett, gençken demiryolu endüstrisinin içini ve dışını öğrenmek ve satın alma fırsatları aramak için Moody’s Manual’ı birkaç kez incelediğini söylüyor.

Buffett birkaç hafta önce hissedarlar toplantısında “Benim durumumda cevap 2.000 sayfayı gözden geçirmek olurdu. Moody’s Ulaştırma El Kitabını birkaç kez gözden geçirdim, yüzlerce ve yüzlerce demiryolu şirketi varken her türlü ilginç şeyi buldum.” dedi.

Columbia Üniversitesi’nde değer yatırımcılığının efsanevi babası Benjamin Graham’ın öğrencisi olan Buffett, daha sonra satın alınacak ve yüksek getiri sağlayabilecek “olağandışı”isimleri tespit etmiş.

Aslında adi hisse senedi olan bir tahvilleri vardı ve aslında tahvil olan bir adi hisse senetleri vardı.” diyen Buffett, merhum iş ortağı Charlie Munger’e atıfta bulunarak, “Bunlardan bir demet topladım, ki ben bunu yapmak için yola çıktım ve aslında Charlie ile ilk tanıştığımda onu etkileyen şey de buydu, Batı Yakası’nda bulunan ve benim asla duymayacağımı düşündüğü tüm bu küçük şirketlerin tüm ayrıntılarını biliyordum.” diye ekledi.

Warren Buffett Başarısını Neye Borçlu?

Buffett erken yaşlarda, ucuz hisseleri çoğu zaman da sorunlu şirketleri derin indirimlerle seçme konusunda olağanüstü bir beceri geliştirdi. Bu hisseleri, bir zamanlar dibi kalmış bir puro izmaritini almaya benzettiği bir stratejiyle belirlemiş.

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde Munger’in etkisiyle Buffett, rekabet üstünlüğü olan kaliteli şirketleri uygun fiyatlarla satın almaya başladı ve sonuçta Geico sigorta, BNSF Demiryolu, Dairy Queen ve enerji ve imalat şirketleri gibi birinci sınıf işletmelerden oluşan bir imparatorluk kurdu.

✍️ Efsanevi yatırımcının ana tavsiyesi, kişinin öğrenmeye gerçekten tutkulu olduğu bir konu bulması ve o konuda uzmanlaşması:

Küçük olan her şey hakkında her şeyi bilmeye çalışırdım ve bir şey bulurdum. 1 milyon dolarla yılda 50% kazanabilirsiniz ancak konuya aşık olmanız gerekir. Sadece paraya aşık olamazsınız.

Warren Buffett Başarısını Neye Borçlu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC