Borsa Haberleri

Warren Buffet Portföyünün Aslan Payına Sahip 5 Hisse

November 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Warren Buffet Portföyünün Aslan Payına Sahip 5 Hisse

Üçüncü çeyrek bilançosunda kârını yıllık bazda 40% artıran Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRKA), aslında portföyünün yaklaşık 77%’sini beş hisseye ayırmış durumda.

Esasen bu beş hisse geçen yılın sonunda da Omaha Kâhinin portföyünde yer alıyordu ancak bu sene yalnızca sıralama değişti:

  • Apple (AAPL)
  • Bank of America (BAC)
  • American Express (AXP)
  • Coca-Cola (KO)
  • Chevron (CVX)

🍎 Apple’ın Yeri Ayrı 

Warren Buffet Portföyünün Aslan Payına Sahip 5 Hisse

Buffett’ın gözbebeği Apple’ın toplam değeri, hissenin bu yıl adeta bir geri dönüş olarak adlandırabileceğimiz performansıyla yükseldi. Hisse, ilk takvim çeyreğinde yaklaşık 27% değer kazanarak geçen yılki yaklaşık 27%’lik kaybından toparlanmaya başladı. 

Teknoloji devinin bu rallisi, yatırımcıların faiz oranı politikasında bir değişim yaşanacağı umuduyla büyüme hisselerine geri dönmesiyle gerçekleşti. Apple geçtiğimiz hafta tahminlerin üzerinde gelen iPhone satışlarının yardımıyla ikinci mali çeyrekte Wall Street’in kâr ve gelir beklentilerini aştı.

Apple’ın Buffett portföyündeki toplam değeri, 2022 sonunda 119 milyar dolar iken, üçüncü çeyrek sonunda 151 milyar dolara çıktı. Bir karşılaştırma daha yapmak gerekirse, 2021 sonunda iPhone üreticisinin portföydeki değeri 161,2 milyar dolardı.

🛢️ Toplam 30 milyar dolar ile Chevron hâlâ Berkshire’ın en büyük beş yatırımından biri olsa da, holding portföyündeki enerji hisselerini üst üste ikinci çeyrekte de azalttı. Chevron, 2022 yılı sonunda Berkshire’ın üçüncü en büyük yatırımıyken, ilk çeyrek sonunda beşinci sıraya geriledi.

Berkshire’ın uzun süredir portföyünde tuttuğu Coca-Cola, American Express ve Bank of America sırasıyla 25,4 milyar dolar, 22,4 milyar dolar ve 34,2 milyar dolar yatırımla en büyük isimler arasında yer almaya devam etti. 

🏦 American Express bu yıl S&P 500 finans sektöründen daha iyi performans gösterirken Bank of America, mart ayında Silicon Valley Bank’ın iflasıyla ortaya çıkan sektör krizinden darbe aldı. BofA, yatırımcıların banka hisselerine daha az ilgi göstermesinin ardından daha düşük bir performans gösterdi.

Gölgede Kalanlar

Her ne kadar Buffett’ın portföyündeki aslan payını bu beş kapmış olsa da yatırım gurusu çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren diğer birçok hisseyi de beğeniyor.

🥳 “Peki bu hisseler hangileri?” diye soruyorsan, Buffett’ın portföyündeki diğer isimleri uygulamamızda inceleyebilirsin. 

Warren Buffet Portföyünün Aslan Payına Sahip 5 Hisse

Warren Buffet Portföyünün Aslan Payına Sahip 5 Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC