Borsa Haberleri

Buffett’ın Berkshire Hathaway’i 3. Çeyrekte Kârını 40% Artırdı

November 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Buffett’ın Berkshire Hathaway’i 3. Çeyrekte Kârını 40% Artırdı

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRKA) üçüncü çeyrekte yatırım gurusunun değerlendirdiği birkaç fırsatla rekor nakit elde ederken, kârında da büyük bir artış gördü. 

Omaha merkezli konglomeratın faaliyet kârı üçüncü çeyrekte 10,7 milyar dolara ulaşarak geçen yılın aynı döneminde elde edilen 7,6 milyar dolara göre 40,6% arttı. 

Berkshire eylül ayında sona eren çeyrek dönemde 157,2 milyar dolar ile 2021’in üçüncü çeyreğindeki 149,2 milyar dolarlık rekor nakit seviyesini geride bıraktı.

Omaha Kâhini olarak da bilinen Buffett, en az 5% getirili kısa vadeli Hazine tahvilleri satın alarak bu dönemde artan tahvil getirilerinden yararlandı. Holdingin bu tür yatırımlarının değeri geçen yılın sonunda yaklaşık 93 milyar dolar seviyesindeyken, bu rakam üçüncü çeyreğin sonunda 126,4 milyar dolara ulaştı.

Berkshire hisseleri üçüncü çeyrek boyunca rekor seviyeye yükselirken geri alım faaliyeti yavaşlamaya devam etti. Şirket, hisse geri alımı için 1,1 milyar dolar harcayarak dokuz aylık toplamı yaklaşık 7 milyar dolara çıkardı.

💭 “Yatırım Kaybı Anlamsız” 

Söz konusu rekor kâr ve nakde rağmen Berkshire bu dönemde yüksek seviyedeki Apple (AAPL) yatırımı sebebiyle 24,1 milyar dolar yatırım kaybı açıkladı. iPhone üreticisinin hisseleri geride bıraktığımız çeyrek dönemde 11,7% geriledi. 

Ancak şirket yaptığı açıklamada, alışılageldiği üzere yatırımcılara Berkshire’ın hisse portföyündeki dalgalanmaları göz ardı etmelerini söyledi:

Yatırım kazançları/kayıpları herhangi bir çeyrek dönemde genellikle anlamsızdır ve muhasebe kuralları hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan yatırımcılar için son derece yanıltıcı olabilecek hisse başına net kâr (zarar) rakamları sunar.” 

Berkshire ayrıca pandeminin süregelen olumsuz ekonomik etkilerinin yanı sıra jeopolitik riskler ve enflasyon baskılarını da kabul etti.

Şirket, “COVID-19 virüsü ve türevlerinin olumsuz ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik hükümet ve özel sektör girişimlerinin yanı sıra jeopolitik çatışmaların gelişmesi, tedarik zinciri kesintileri ve hükümetin enflasyonu yavaşlatmaya yönelik eylemleri, faaliyet gösteren işletmelerimizi farklı derecelerde etkiledi.” ifadelerini kullandı.

👀 Bu arada, Buffett’ın üçüncü çeyrek itibariyle portföyünde hangi hisselerin yer aldığını merak ediyorsan, şu içeriğimize göz atabilirsin. 

Buffett’ın Berkshire Hathaway’i 3. Çeyrekte Kârını 40% Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Berkshire Hathaway