┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čŤĺ Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Walmart

December 22, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čŤĺ Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Walmart

🔎 WMT’ye Yakından Bakalım

Walmart (WMT), 21 Aralık Salı günü %0,30 değer kazanarak 139,62 dolara yükseldi. Bu, şirketin yaşadığı art arda yükselişle kapattığı ikinci gün oldu.

WMT; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (151,96 dolar) 12,34 dolar altında kapattı.

❓Peki, WMT’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Walmart (WMT), salı günü rakiplerine göre ortalama bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Target (TGT), %0,40 değer kazanarak 220,07 dolardan
 • Costco (COST), %0,57 değer kaybederek 545,43 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Walmart (WMT), dünya çapında perakende ve toptan satış alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket; süpermarket, hipermarket, depo ve indirim mağazaları işletiyor. Aynı zamanda yalnızca üyelere özel web sitesi üzerinden e-ticaret faaliyeti de gösteriyor. Merkezi Arkansas’ta bulunan şirketin yaklaşık 2 milyon 300 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 384,87 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 559,15 milyar dolar.
 • Son 1 ayda WMT %2,92 değer kaybetti.

Target (TGT), ABD genelinde bir perakendeci olarak faaliyet göstermektedir. Şirket bünyesinde; süt ürünleri, dondurulmuş ürünler, bakkal ürünleri ve bozulabilir ürünler dahil olmak üzere birçok gıda ürünü bulunuyor. Aynı zamanda giyim, aksesuar, dekorasyon ürünleri, elektronik, oyuncak, bakım ve ev ihtiyaçları kategorilerinde de birçok ürün çeşitliliğine sahip. Merkezi Minnesota’da bulunan şirketin yaklaşık 409 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 106,99 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 93,56 milyar dolar.
 • Son 1 ayda TGT %10,29 değer kaybetti.

Costco (COST); yan kuruluşlarıyla birlikte ABD ve dünyanın birçok noktasında hizmet veren bir şirkettir. Şirket bünyesinde; kuru bakliyat, şekerleme, şarküteri ürünleri, spor malzemeleri, sağlık ve bakım ürünleri, ofis malzemeleri vb. birçok kategoride ürün bulunuyor. Merkezi Washington’da bulunan şirketin yaklaşık 288 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 13,39 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 195,93 milyar dolar.
 • Son 1 ayda COST %1,21 değer kazandı.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Noel tatili döneminde ABD’de, tedarik zinciri darboğazlarının etkisi biraz hafiflemiş gibi görünüyor. ABD’nin batı kıyısında bulunan nakliye merkezleri, yakın dönemde yaklaşık 9 milyon konteyner taşındığını açıkladı. Bu rakam, 2020 yılına oranla yaklaşık yarım milyon daha fazla.
 • Alışveriş yapanlar hâlâ ürün bulmakta zorlanıyor ve şirketler Covid-19 pandemisi sonrası artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Fakat geçtiğimiz haftalarda düzenlenen bir basın toplantısında; Long Beach Limanı’nın Yönetici Direktörü Mario Cordero, tatil dönemine bakıldığında bazı olumlu gelişmeler olduğu konusunda açıklamalarda bulundu. Cordero açıklamasında ayrıca “Benim düşünceme göre, 2022 yazında tedarik zincirinde bir miktar normallik göreceksiniz.” dedi.

👉 Haberin Olsun

 • Eyalet savcıları, Walmart (WMT)‘ın her yıl 1 milyondan fazla pili, aerosol kutularını, zehirli temizlik malzemelerini, elektronik atıkları, lateks boyaları, böcek öldürücü ve diğer tehlikeli atıkları yasadışı bir şekilde Kaliforniya’daki çöp sahalarına boşalttığı iddiasıyla dava açtı. Walmart, 2010 yılında benzer bir davayla karşı karşıya kalmış ve bu davanın sonucunda 25 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.
 • Target (TGT), tatil döneminde müşterilerinin son dakika ihtiyaç duydukları tüm malzemeleri ve hediyeleri zamanında almaları için yeni fırsatlar sunmaya başladı. Target, müşterilerine 19-25 Aralık tarihleri arasında saat 18.00’e kadar sipariş vermeleri durumunda aynı gün ücretsiz olarak siparişlerini teslim edecekleri bir kampanya duyurdu.
 • Costco (COST) Başkan Yardımcısı ve CFO’su Richard Galanti; geçtiğimiz hafta Costco’nun 2.218 hissesini, hisse başına ortalama 554,09 dolardan satın aldı. Satın alımın toplam değeri ise 1,2 milyon dolar!

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Walmart illegally dumps 1m toxic items in landfills yearly, lawsuit claims

Target Announces Fast, Easy Solutions for Last-Minute Holiday Shoppers

Costco Wholesale Corp (COST) Executive VP and CFO Richard A Galanti Sold $1.2 million of Shares

Clogged supply chain sees ‘meaningful progress’ but cargo, ships linger ahead of holidays

Veriler 21.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı