Borsa Yorumları

Wall Street’in Yıldızları Bu Temettü Hisselerine “AL” Diyor

September 25, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street’in Yıldızları Bu Temettü Hisselerine “AL” Diyor

Temettü ödeyen hisseler portföy getirilerini artırmaya yardımcı olabilir ancak analistlere göre yatırımcıların isimler arasında eleme yaparken durum tespiti yapmaları gerekiyor.

Yatırımcılar, temettü büyüme oranı ve ödemeleri desteklemek için sürekli olarak yeterli nakit akışı yaratma becerisi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dikkat ederek bu şirketleri dikkatlice değerlendirebilir.

Bu kapsamda, analistleri geçmiş performanslarına göre sıralayan TipRanks platformuna göre Wall Street’in en iyi uzmanları, yatırımcılara üç adet cazip temettü hissesi sunuyor. Dilersen bu hisselere birlikte bakalım.

🔌 Public Service Enterprise Group (PEG): Bu haftanın temettü listesinde ilk sırada ABD’nin önde gelen elektrik ve gaz şirketlerinden biri olan Public Service yer alıyor. 

Şirket, geçtiğimiz ay düzenlemeye tabi operasyonlarda büyüme ve maliyet kontrol çabalarının daha yüksek faiz oranları ve daha düşük emeklilik gelirinin etkisini dengelemesini beklediği için tüm yıla yönelik gelir beklentisini korudu. 

Bu yılın başlarında PEG, üç aylık temettüsünü 5,6% artırarak hisse başına 0,57 dolara yükseltti ve bu, şirketin 19’uncu yıllık artışı oldu. PEG’in temettü verimi 3,8% seviyesinde.

RBC Capital analisti Shelby Tucker, PEG’in New Jersey’de imtiyazlı bir kamu kuruluşu olan iştiraki Public Service Electric and Gas’ın elektrik üretim işindeki nükleer varlıklardan sağlam nakit akışlarına sahip olduğunu vurguladı.

Analist, şirketin bu yıl maliyet ve emeklilik giderleri ile karşı karşıya kalmasına rağmen, 2027 yılına kadar hisse başına kârında yıllık 6% bileşik büyüme ve temettüsünde yıllık 5,5% büyüme bekliyor.

Tucker, “PEG’in başlıca cazibesinin, New Jersey’de düşük hisse seyreltme riskine sahip güçlü bir elektrik ve gaz yatırımları hattı olduğuna inanıyoruz.” dedi ve şirketin “AL” notu ile 69 dolar seviyesindeki hedef fiyatını korudu. 

🛢️ Chevron (CVX): Temettü aristokratları arasında yer alan petrol devi, ocak ayında çeyrek dönemlik temettüsünü 6% artırarak hisse başına 1,51 dolara taşıdı. Böylece şirket, 2023 yılını üst üste 36. kez daha yüksek bir temettü ödemesi ile geçirmiş oldu. CVX’in güncel temettü verimi ise 3,6%. 

Goldman Sachs, 13 Eylül’de Chevron’un üst düzey yönetimiyle yuvarlak masa toplantıları düzenledi. Analist Neil Mehta, şirketin rakiplerine göre önde gelen sermaye getirisi profili, 2025’te Tengiz/Permian havzaları hacimlerindeki artışla desteklenmesi beklenen yukarı yönlü operasyonları ve göreceli değerlemesi nedeniyle CVX’te yükseliş eğilimi beklentisini koruduğunu söyledi.

Mehta, “Şirket, önümüzdeki birkaç yıl boyunca CVX için temel bir farklılaştırıcı faktör olduğuna inandığımız rekabetçi hissedar getirilerine olan bağlılığını yineledi.” yorumun yapıyor. 

Analist “AL” notunu ve 187 dolar seviyesindeki hedef fiyatını koruduğu CVX’de 2024/2025 yıllarında yaklaşık 9%’luk bir sermaye getirisi bekliyor, ki bu oran ABD’deki enerji ana dalları ortalaması olan 7%’den daha yüksek. 

💻 Broadcom (AVGO): Yarı iletken şirketi, son bilançosunda Wall Street’in beklentilerini aşsa da yatırımcılar, yapay zekâ coşkusuyla kendi tahminlerini yükselten Nvidia’nın (NVDA) aksine Broadcom’un bir sonraki çeyrek dönem için ılımlı beklentiler açıklamasından memnun değil. 

Şirket, 2023 mali yılının üçüncü çeyreğinde 4,6 milyar dolar serbest nakit akışı elde etti. Bu dönemde 1,9 milyar dolar değerinde nakit temettü ödedi ve 2,4 milyon hisse geri alımı yaptı.

Daha önce AVGO, 2023 mali yılı için üç aylık temettüsünü 12% artırarak hisse başına 4,60 dolara yükseltmişti. Bu artış, şirketin 2011 mali yılında temettü dağıtmaya başlamasından bu yana yıllık temettülerde art arda yaptığı on ikinci artışı yansıtıyor. Şirket, 2,2% temettü getirisi sunuyor.

Baird analisti Tristan Gerra kısa süre önce AVGO hissesinin “AL” notunu yinelerken, özellikle şirketin yapay zekâ uygulamaları için özel entegre devre segmentindeki sağlam büyüme fırsatlarını yansıtarak hedef fiyatını 900 dolardan 1.000 dolara yükseltti. Gerra ayrıca, şirketin serbest nakit akışının güçlü kalmaya devam ettiğini belirtti.

Analist, üretici yapay zekâ yatırımlarının Broadcom’un yarı iletken işindeki büyümenin neredeyse tamamını oluşturduğunu ve yapay zekâ ile ilgili gelirin şu anda 1 milyar doları aştığını da sözlerine ekledi.

Wall Street’in Yıldızları Bu Temettü Hisselerine “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC