Borsa Yorumları

Wall Street’in Yaz Durgunluğunu Atlatabilecek Hisseler

Wall Street’in Yaz Durgunluğunu Atlatabilecek Hisseler
Google News Icon Takip Et

CFRA Baş Yatırım Stratejisti Sam Stovall’a göre, potansiyel bir “yaz uykusu” sırasında bile kazanç görmek isteyen yatırımcılar, piyasanın bazı tipik savunma alanlarına yönelmeli.

Stovall müşterilerine gönderdiği son notta, S&P 500’ün 1945’ten bu yana Anma Günü ve İşçi Bayramı tatilleri arasında, her üç yılın ikisinde fiyat artışına rağmen ortalama sadece 1,6% değer kazandığını söylüyor. Stovall’a göre haziran ayının tarihsel ortalama getirisi sadece 0,1% iken temmuz ayında tipik olarak 1,2%’lik bir kazanç görülüyor:

Yani, üç aylık dönemin tamamı boyunca, yaz hüznü yaşamak yerine, sıklıkla bir yaz uykusunun tadını çıkarıyor.” diyen Stovall, bu durumun, yatırımcıların yaz aylarının başında hisse senetlerinden çıkma ve sonbaharda tekrar girme eğiliminde olduğunu öne süren popüler “Mayıs’ta sat ve git” deyişiyle örtüştüğünü belirtiyor.

Stovall, olası bir yaz yavaşlaması karşısında bile S&P 500’ün yılı 5.470 civarında kapatacağı ve 12 ay içinde 5.610’a ulaşacağı konusunda iyimser. 

🏝️ Yaz İstisnaları

Yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle bu yazın tipik yaz durgunluğuna bir istisna oluşturabileceğini belirten Stovall, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana geçen 19 seçim yılında geniş piyasa endeksinin ortalama 3,7%’lik bir yaz artışı kaydettiğine dikkat çekiyor.

Stovall, “Bu yıl da benzer şekilde ılımlı bir yükseliş trendi kaydedilebilir ancak yatırımcılar ileriye dönük kazanç tahminleriyle yükselen değerlemeleri ve yeni bir parasal genişleme döngüsünün başlangıcını, sıcak çekişmeli ve hırçın bir başkanlık ön seçim döneminin sınırları içinde tarttıklarından daha yüksek bir volatilite söz konusu olabilir.” diyor.

Bu yılki seçimler öncesinde Stovall, birkaç havacılık ve savunma müteahhidinin öne çıkmasını bekliyor. Stovall, mayıs ve ekim ayları arasında daha geniş bir piyasa düşüşü olması durumunda, temel tüketici malları ve sağlık hizmetleri gibi geleneksel olarak savunmacı grupların da iyi performans göstermesi gerektiğini söyledi.

✍️ Aşağıdaki listede Stovall’ın yaz durgunluğunu yenebilecek favori hisselerini inceleyebilirsin:

  • General Dynamics (GD)
  • Lockheed Martin (LMT)
  • Costco Wholesale (COST)
  • Walmart (WMT)
  • BJ’s Wholesale Club (BJ)
  • Eli Lilly and Company (LLY)
  • Becton, Dickinson and Company (BDX)

⚔️ Stovall’a göre Lockheed Martin ve General Dynamics gibi şirketler “oldukça iyi bir performans göstermeye hazırlanıyor.” Hem Demokratların hem de Cumhuriyetçilerin seçim sırasında savunma harcamalarının artırılması ihtiyacını desteklemelerini bekleyen Stovall, CFRA’nın tescilli göstergelerinin her iki şirket ve genel olarak havacılık ve savunma endüstrisi için olumlu olduğunu söyledi.

Lockheed Martin hisseleri bu yıl 1,4% artarak genel piyasanın önemli ölçüde altında performans gösterirken, General Dynamics 13,4% değer kazandı. 

Morgan Stanley ise yakın tarihli bir notunda, nisan ayı sonlarında Lockheed Martin de dahil olmak üzere ABD hükümetinin en büyük savunma isimlerinin S&P 500’e göre yaklaşık 15% iskonto ile işlem gördüğünü söyleyerek, duyarlılığın son aylarda iyileştiğini söylemişti.

🛒 Stovall, piyasanın yavaş bir yaz döneminde ayakta kalması ve gelişmesi gereken diğer alanlarının temel tüketici şirketleri, tütün isimleri, sağlık hizmetleri distribütörleri ve ilaç olduğunu söyledi. Büyük perakendeciler Costco, Walmart ve BJ’s’i en iyi tüketici seçimleri olarak ve Eli Lilly ve Becton Dickinson’ı favori sağlık hisseleri olarak önerdi.

Costco ve Walmart hisseleri bu yıl sırasıyla yaklaşık 29% ve 2% artış göstererek, tüketicilerin yüksek enflasyon ortamında fiyat ve değer konusunda daha fazla motive olmasıyla güçlü getiriler elde etti. BJ’s de benzer şekilde bu yıl yaklaşık 32% değer kazandı.

JPMorgan, hafta başında Walmart’ın “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Ayrıca bankanın 81 dolarlık hedef fiyatı, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 21% artabileceğini ima ediyor.  

JPMorgan analisti Christopher Horvers müşterilerine gönderdiği bir notta, “Yılın ikinci yarısında oldukça belirsiz olduğu yumuşayan bir tüketici zemininde, hissenin hem üst hem de alt satırlarda güçlü bir savunma ve hücum dengesi sağladığına inanıyoruz.” diyor.

Analist ayrıca Walmart’ın “pazar payı kazanımları, artan alternatif kâr havuzu faydaları ve uluslararası segmentte kâr sapması” nedeniyle çok yıllı çift haneli hisse başına kâr büyümesi görmesini beklediğini ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC