Borsa Yorumları

Wall Street’in Kapsayıcı Bir Teknoloji Portföyü için Önerdiği Hisseler

Mart 8, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Wall Street’in Kapsayıcı Bir Teknoloji Portföyü için Önerdiği Hisseler

Ağırlıklı olarak Nvidia (NVDA) etrafında şekillenen yapay zekâ çılgınlığı, yarı iletken şirketini oldukça kısa bir sürede dünyanın en değerli çip şirketi haline getirse de arka planda kalan ve Nvidia kadar olmasa da oldukça değer kazanan birçok teknoloji hissesi var. 

Nvidia’nın başı çektiği yapay zekâ çılgınlığı yatırımcıların ilgisini çekti doğru ama her yatırım temasında olduğu gibi burada da çeşitlenmeye ihtiyaç var.

Deneyimli teknoloji yatırımcısı Paul Meeks, Nvidia “harika bir hikaye” olsa bile, yapay zekâ söz konusu olduğunda “sadece bir alanda olmanın çok riskli” olduğunu düşünüyor.

Teknoloji devleri ve yarı iletken hisseleri, ilk yapay zekâ dalgasının altyapı genişlemesi için çiplere ve diğer sistemlere ihtiyaç duyulduğu göz önüne alındığında yatırımcıların dikkatini çekti. 

Bu da yapay zekâ uygulamalarının gelişmek için ihtiyaç duyduğu sağlam temeller göz önüne alındığında oldukça doğal bir durum.

Ancak her şey yapay zekânın kazananlarında bitmiyor. Fon yöneticileri, yatırımcıların göz önünde bulundurabileceği bazı yüksek kaliteli Nvidia alternatifleri öneriyor.

🎯 Yarı İletkenler

Sydney merkezli Pella Funds Management portföy yöneticisi Ordan Cvetanovski, Tayvanlı TSMC (TSM) ve Hollandalı ASML (ASML) şirketlerini değerlendirilebilecek iki hisse olarak görüyor. 

Cvetanovski, TSMC’nin özellikle teknoloji ve yapay zekâ alanındaki büyümeye oynamanın iyi bir yolu olduğunu söylüyor:

TSMC muhtemelen piyasadaki en ucuz teknoloji şirketlerinden biri. Değerlemelerini haklı çıkarmak için büyük büyüme rakamlarına inanmak zorunda değiliz. Harika bir şirket olduğunu düşünüyoruz, temelde 100% baskın bir isim ve baskın olmaya da devam edecek.” 

Cvetanovski, ASML’i de el üstünde tutuyor çünkü ASML olmadan TSMC’nin, TSMC olmadan da Nvidia’nın olamayacağını söylüyor. ASML, gelişmiş işlemci çipleri üretmek için gerekli olan EUV litografi makinelerinde tekel bir isim.

Her üç hisse de birbirine bağlı hareket ediyor: ABD’li yarı iletken üreticisi, grafik işlem birimlerini üretmek için TSMC ile çalışıyor. TSMC de en gelişmiş yarı iletkenleri üretmek için ASML tarafından üretilen makineleri kullanıyor.

Yine de Cvetanovski, Advanced Micro Devices (AMD) gibi büyük oyuncuların rekabetine rağmen Nvidia’nın çip endüstrisine hakim olmaya devam edeceğine inanıyor.

Öte yandan Paul Meeks, yarı iletkenler deyince Super Micro Computer (SMCI) için ayrı bir parantez açıyor. Harvest Portfolio Management yatırım danışmanı Meeks, yapay zekâ hâlâ altyapı oluşturma aşamasında olduğundan, yapay zekâ ürünlerinin ancak 2025 veya 2026’da tam olarak şekilleneceğini düşünüyor:

Bu teze göre, Super Micro yapay zekâ müşterileri tarafından kullanılan özelleştirilmiş sunucular üretiyor, bu nedenle sunucularında Nvidia’nın çiplerini kullanıyor ve Super Micro sunucularını Microsoft (MSFT) gibi devlere satıyor ve sonra bunları bir veri merkezine koyuyorlar. Dolayısıyla Super Micro, odağını yapay zekâ müşterilerine çevirme konusunda oldukça iyi bir iş çıkardı.”

Hisse, geçen yıldan bu yana astronomik bir şekilde yükseldi ancak Meeks SMCI’nin ve Nvidia’nın kazanç tahminlerini aşmaya devam edeceğine inanmaya devam ediyor.

🎯 Yapay Zekâ Veri Merkezleri

Veri merkezleri de uygulamaları çok yoğun bir güç gerektiren yapay zekânın yükselişinden faydalanmaya hazırlanıyor.

Cvetanovski, Vertiv’i (VRT) bu durumdan en iyi faydalanacak şirketlerden biri olarak gösteriyor:

Yapay zekâ daha fazla güç ve daha fazla veri merkezi gerektiriyor, tüm bu talep daha fazla veri merkezi, daha sofistike soğutma sistemleri ve yapay zekâ yatırımıyla birlikte gelen diğer her türlü şeyi de paralel olarak gerektirecek.

Cvetanovski, Vertiv’in 10% ile 12% arasında bir büyüme yaşadığını ve daha fazla büyümenin “önümüzdeki üç ile beş yıl içinde şirket için erişilemeyecek bir şey olmadığını” belirtiyor. 

🎯 Büyük Teknoloji

Meeks’e göre yatırımcılar ayrıca Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta (META) ve Microsoft gibi yapay zekâ sistemleri inşa eden teknoloji devlerini de göz ardı etmemeli.

Bu teknoloji devlerinin sahip olduğu bulut veri merkezlerinin yapay zekâ modellerini eğitmek ve çalıştırmak için gerekli olacağından, bunların ana altyapı yatırımları olacağını söyleyen Meeks, şu anki görünümü internetin oluşumuna benzetti:

İlk paraları kazananlar Cisco (CSCO) gibi şirketlerdi çünkü internetin ağını onlar sağlıyordu. O zamanlar, 90’ların sonunda, ABD’nin en büyük yatırımı Cisco’ydu çünkü internetin tesisatını o yapıyordu.” 

Meeks, birçok yatırımcı yeni ve heyecan verici fikirleri satın almak ister ama bu durumda “güçlü olan daha da güçlenir” diyor ve ekliyor:

Yerleşik şirketlerle birlikte olmak istersiniz; yapay zekâdan en çok onlar faydalanacaktır çünkü parayı onlar harcayabilir.” diyor ve yapay zekâ altyapısı kurmanın son derece pahalı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC