Borsa Yorumları

Wall Street’in Seçtiği Defansif Hisseler

February 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’in Seçtiği Defansif Hisseler

Piyasanın yılın ilk aylarındaki ivmesi zayıflayabilir. Bu durumda yatırımcılar, daha fazla defansif hisse satın alarak kazançlı çıkabilir.

Wall Street’in favori defansif hisselerini sizler için inceledik. FactSet’e göre, DEF’te yer alan ve ortalama analist fiyat hedefine göre en az 15% yukarı yönlü hareket eden hisseleri taradık. Takip eden analistlerin en az 60%’ı hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Yukarı yönlü potansiyeli en yüksek olan şirket 23,1% ile W.R. Berkley (WRB). Takip eden analistlerin yaklaşık 60%’ı hisseye “AL” notu veriyor.

FactSet’e göre sigorta şirketi, 4. çeyrekte hisse başına faaliyet kârını 1,16 dolar olarak açıkladı ve 1,10 dolar seviyesindeki tahminlerin üzerine çıktı. Bu rakam bir önceki yıla göre 14% daha yüksek. 

Visa (V) ve Mastercard (MA) da listeye girdi. Visa ortalama fiyat hedefini 17,9% aşarken, Mastercard 17,6%’lık bir artış kaydetti. Her iki kredi kartı şirketi de ocak ayının son günlerinde bilanço açıklarken öngörülen beklentileri aştı.

Takip eden analistlerin 70%’inden fazlası Visa ve Mastercard hisseleri için “AL” notu veriyor. Her iki hisse konusunda iyimser bir duruş sergileyen kurumlardan biri olan Keybanc, bu hisselerin notunu ocak ayında “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltmişti. Wall Street kurumu, finans teknolojisinin (fintech) üye iş yerleri, tüketiciler, iş kolları ve ihraççılar tarafından kullanılan bir entegre çip modeline dönüşmesiyle birlikte bu şirketlerin kazançlı çıkacağını tahmin ediyor.

Öne çıkan dört sağlık hizmetleri şirketinden biri de Eli Lilly (LLY). İlaç üreticisi bu ayın başlarında açıkladığı bilançosunda 4. çeyrek gelirinin düştüğünü ancak beklenenden daha iyi geldiğini bildirmişti. Yatırımcılar, obezite tedavisi için kullanım onayının çıkması halinde satışlarında büyük bir artış kaydedilmesi beklenen Mounjaro adlı tip-2 diyabet ilacını dikkatle takip ediyor. Ancak ilacın sigorta kapsamı konusundaki yatırımcı endişeleri artıyor.

Takip eden analistlerin yaklaşık 64%’ü Eli Lilly (LLY) hisselerini “AL” notuyla tavsiye ediyor. Yılın başından bugüne kadar 10,2% düşen hissenin, ortalama fiyat hedefine göre 17,6% yukarı yönlü yükseliş göstermesi bekleniyor.

Listede yer alan bir diğer sağlık hizmetleri hissesi ise Elevance Health (ELV). Sigorta şirketinin düzeltilmiş 4. çeyrek kârı hisse başına 5,23 dolar seviyesinde gerçekleşti. StreetAccount’un tahmini ise 5,19 dolar seviyesindeydi. Ancak 39,77 milyar dolar seviyesinde beklenen gelir rakamı 39,67 milyar dolar ile tahminlerin biraz altında kaldı. Elevance Health BioPlus’ı satın alma sürecini geçen hafta tamamlamıştı.

Ortalama analist fiyat hedefine göre 17% artış potansiyeli olan hisse, takip eden analistlerin 68%’i tarafından “AL” notuyla tavsiye ediliyor. Şirketin hisseleri bu yıl 3,5% değer kaybetti.

Wall Street'in Seçtiği Defansif Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC