Borsa Yorumları

Wall Street’in Favori Perakendeci Hisseleri!

January 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Wall Street’in Favori Perakendeci Hisseleri!

Enflasyondaki artış, stoklardaki şişme ve tüketici harcamalarının azalmasından kaynaklanan endişeler 2022’de bazı perakende hisselerinin yıpranmasına neden oldu. Ancak analistler bu isimlerden bazılarının yeni yılda toparlanmaya hazır olduklarını düşünüyor.

Perakende sektörünü takip eden SPDR S&P Retail ETF (XRT), şirketlerin bu zorlu makro ortamla ve isteğe bağlı tüketim harcamalarındaki düşüşle boğuşması nedeniyle sert bir şekilde 33% değer kaybetti.

Büyüme hisseleri, FED’in şahin politikaları ve faiz artırımları karşısında 2022’de çok sert darbe aldı. Bu bağlamda, hızlı büyümenin ardından nakit sıkıntısını azaltmak için işten çıkarmalara başlayan teknoloji şirketlerinden biri olan e-ticaret devi Amazon (AMZN)’un hisseleri yaklaşık 50% düşüş yaşadı.

Buna rağmen FactSet verilerine göre hisseyi “AL” notu ile tavsiye eden analistlerin 77%’sinden fazlası perşembe günkü kapanış seviyesine kıyasla 36,5%’lik bir yükseliş potansiyeli görüyor. Hisse 2023’ün başından bugüne kadar neredeyse 17%’lik bir yükseliş kaydetmiş durumda.

Adı az bilinen bazı perakendeci hisselerinin listede ağırlıkta oldukları görülüyor. Bunlardan biri, Wall Street’te oy birliğiyle “AL” notu verilen ve gruptaki en büyük yükselme potansiyeline sahip olan ayakkabı firması Shoe Carnival (SCVL).

Hisse 2022’de yaklaşık 39% değer kaybetse de konsensüs fiyat hedefi perşembe günkü kapanışa kıyasla 66%’lık bir yükseliş kaydedebileceğini gösteriyor. Hisse 2023’te 7,6% değer kazanmış durumda.

Bu arada Franchise Group (FRG) (FRGAP) geçen yıl Kohl’s (KSS)’u satın almak için görüşmeler yaptığı haberleriyle manşetlere çıkmıştı. Vitamin Shoppe’nin sahibi olan şirket 2022’de 54% değer kaybetti, ancak analistler hissenin gelecekte güneşli günler yaşayacağını tahmin ediyor. Analistlerin yüzde sekseni hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor ve konsensüs fiyat hedefi perşembe günkü kapanışa nazaran 33% yukarıyı işaret ediyor.

Kriterleri karşılayan diğer isimler ise otomobil bayi grubu Lithia Motors (LAD) ve açık hava spor ürünleri perakende şirketi Sportsman’s Warehouse (SPWH).

Wall Street’in Favori Perakendeci Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC