Borsa Yorumları

Wall Street’in En İyilerine Göre En İyi Temettü Hisseleri

October 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street’in En İyilerine Göre En İyi Temettü Hisseleri

Piyasalarda son dönemlerde jeopolitik belirsizlikler ve faiz beklentileriyle görülen dalgalanma, temettü ödeyen hisseleri istikrar arayışındaki yatırımcılar için daha cazip hale getiriyor.

Tabii analistlere göre yatırımcılar, hisseleri portföylerine eklemeden önce temettü ödeyen şirketin temellerini ve bu ödemeleri uzun vadede sürdürme becerilerini de incelemeli. Sonuçta körü körüne yapılan bir yatırımın kimseye yararı olmaz.

Bu görünüme paralel olarak, analistleri geçmiş performanslarına göre sıralayan TipRanks platformunda Wall Street’in en iyi analistleri bazı temettü hisseleri öneriyor. 

Bu temettü hisselerini, şirket temelleri ve görünümleriyle birlikte inceleyelim:

📍 Civitas Resources (CIVI): Petrol ve gaz üreticisi Civitas, eylül ayında 1,74 dolar temettü ödeyen bir şirket olarak öne çıkıyor. Şirket kısa bir süre önce Vencer Energy ile şirketin Teksas’taki petrol üretim varlıklarını 2,1 milyar dolara satın almak için bir anlaşmaya vardı.

Jefferies analisti Lloyd Byrne, şirketin bölgedeki etkinliğini görece ucuz bir fiyat karşısında artıran bu anlaşma konusunda oldukça iyimser:

CIVI’nin bölgede kalan ve varlık kalitesine katkı sağlayan birkaç özel şirketten birini satın aldığına inanıyoruz.

Anlaşmaya ilişkin iyimserliğine paralel olarak Byrne, CIVI için hedef fiyatını 100 dolardan 102 dolara yükseltti. Analist ayrıca 2024 yılında yaklaşık 23%’lük tahmini serbest nakit akışı getirisi göz önüne alındığında, hissenin ucuz kalmaya devam ettiğini belirterek “AL” notunu korudu. 

📍 Bristol Myers Squibb (BMY): Biyofarmasötik ilaç şirketi Bristol Myers, 1 Kasım’da ödenmek üzere eylül ayında hisse başına 0,57 dolar çeyrek dönemlik temettü açıkladı. Böylece 4% temettü getirisi sunan şirketin temettü ödemeleri yıllık bazda 5,6% artmış oldu. 

Şirket, 8 Ekim’de biyoteknoloji şirketi Mirati Therapeutics’i (MRTX) 58 milyar dolara alacağını açıkladı. Bu satın almanın şirketin onkoloji portföyünü güçlendirmesi ve önümüzdeki yıllarda patent sürelerinin dolması nedeniyle yaşanacak satış kaybını azaltmaya yardımcı olması bekleniyor. 

Daha da önemlisi BMY böylece Aralık 2022’de onaylanan önemli bir akciğer kanseri ilacı Krazati’ye erişim kazanacak.

Krazati’nin devam eden ticari lansmanı göz önüne alındığında, Goldman Sachs analisti Chris Shibutani anlaşmayı BMY için stratejik olarak olumlu görüyor. 

Krazati 2023’ün ikinci çeyreğinde 13 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi ve Goldman Sachs şu anda ilacın 2025, 2030 ve 2035 yıllarında sırasıyla 347 milyon dolar, 1,8 milyar dolar ve 2,1 milyar dolar satış geliri sunacağını tahmin ediyor. 

Shibutani, BMY’nin 81 dolar hedef fiyatı ve “AL” notunu koruyor. 

📍 Cisco Systems (CSCO): Bilgisayar ağı devi Cisco Systems bu haftanın listesindeki son temettü hissesi. Şirket, 29 Temmuz’da sona eren 2023 mali yılında nakit temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlarına 10,6 milyar dolar sundu. 

Mali 2023 yılı, şirketin temettüsünü artırdığı üst üste 12. yıl oldu. Cisco 2,9%’luk bir temettü getirisi sunuyor.

Tigress Financial analisti Ivan Feinseth kısa süre önce Cisco hissesinin “AL” notunu yineledi ve hedef fiyatını 73 dolardan 76 dolara yükseltti.

Analist, şirketin uzun vadeli beklentileri konusunda boğa (artış beklentisi) konumunda ve artan hız, ağ güvenliği ve yapay zekâ uygulaması ihtiyacı nedeniyle şirketin  bilgi teknolojisine yapılan yüksek harcamalardan yararlanmaya devam etmesini bekliyor. 

Ayrıca kısa süre önce duyurulan siber güvenlik firması Splunk (SPLK) satın alımımın da ek bir büyüme katalizörü olmasını bekliyor.

Feinseth, “CSCO’nun sektör lideri konumu ve güçlü marka değeri, buluta geçiş, yapay zekâ gelişimi, yüksek hızlı 5G ağının yaygınlaşması, WiFi 6 ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) artan bağlantı ihtiyaçları gibi temel seküler trendlerden faydalanmasını sağlıyor.” diyor. 

Genel olarak analist, Cisco’nun sağlam bilançosunun ve güçlü nakit akışlarının büyüme girişimlerini, stratejik satın almaları destekleyebileceğini ve hissedar getirilerini artırabileceğini düşünüyor.

Wall Street’in En İyilerine Göre En İyi Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC