Borsa Yorumları

Wall Street’in Cazip Alım Fırsatı Sunan Hisseleri

July 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’in Cazip Alım Fırsatı Sunan Hisseleri

Wall Street’teki yatırımcılar, FED’in enflasyonu kontrol altına almak için kat etmesi gereken daha çok yol olduğu endişesine geri döndü. Ancak, yatırımcılara cazip fırsatlar sunan bazı alım fırsatları da ortaya çıkabilir. 

Haziran ayı tarım dışı istihdamı, haziranda 209 bin kişilik istihdam artışının beklenenden daha az olduğunu gösterdi. Ancak, ücretler yıllık bazda 4,4% ile tahminlerin biraz üzerinde artarak daha uzun süre daha yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeleri artırdı.

Sıkı para politikalarının beklenenden daha uzun süre devam edebileceğine ilişkin korkular bu hafta piyasa üzerinde de baskı yarattı. Geçtiğimiz hafta S&P 500 1,2% değer kaybetti.  

👀 Peki hisseler? Bu görünümün ardından Wall Street’te şirketleri 14 günlük görece güç endekslerine (RSI) göre inceledik. RSI nedir diyor olabilirsin. Kısaca RSI, ilgili dönemdeki kapanış değerlerini periyodun bir önceki kapanış değerleriyle karşılaştırarak hesaplanan, kısa ve orta vadeli trendin yönü hakkında öngörüde bulunmayı sağlayan bir indikatördür.

Bu durumda iki haftalık RSI değerlerine göre; RSI değeri 30’un altında olan bir hisse yatırımcılar tarafından fazla satıldığını, yani bir alım fırsatı bulunduğunu ifade eder. Ancak RSI değeri 70’in üzerinde olan bir hisse ise fazla satın alınıyor demektir, yani yatırımcılar bu değere göre portföylerinde söz konusu hissenin ağırlığını azatlmayı düşünebilir. 

🎯 Aşağıdaki listede, geçtiğimiz hafta S&P 500’de en çok satılan hisseleri inceleyebilirsin:

  • Pfizer (PFE)
  • MarketAxess Holdings (MKTX)
  • Micron Technology (MU)
  • Biogen (BIIB)
  • Hershey Company (HSY)
  • Etsy (ETSY)
  • Las Vegas Sands (LVS)
  • Citigroup (C)
  • Illumina (ILMN)
  • Regeneron Pharmaceuticals (REGN)

Çip üreticisi Micron ve ilaç devi Pfizer sırasıyla 21,72 ve 20,16 RSI değerleriyle Wall Street’te en çok satılan hisseler arasında yer aldı.

💊 Pfizer hisseleri, 2023’te 30%’dan fazla değer kaybederek zorlu günler geçirdi. Analistler de hisse hakkında genel olarak olumsuz bir konumda, hatta hisseyi izleyen analistlerin yalnızca 35%’i PFE için “AL” diyor. Bununla birlikte, şirkete yönelik 12 aylık ortalama hedef fiyatı Pfizer’da 30%’dan fazla bir artışa işaret ediyor.

💻 Öte yandan Micron, çip sektörünün yapay zekâya maruz kalması, ilgili hisselerin de yükselmesine yardımcı olduğu için ocak ayından bu yana 23%’lük bir kazançla güçlü bir yıl geçirdi. Micron’u izleyen analistlerin yaklaşık 53%’ü MU’ya “AL” notu veriyor ve 12 aylık ortalama hedef fiyat da hissenin 25% yükselebileceğini ima ediyor.

Wall Street’in Cazip Alım Fırsatı Sunan Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC