Borsa Yorumları

Wall Street’in “AL” Dediği Temettü Hisseleri

Eylül 11, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street’in “AL” Dediği Temettü Hisseleri

Analistlere göre piyasalar dalgalı bir seyre büründüğünde, temettüler yatırımcıların portföylerine bir miktar destek sunabilir.

Temettüler, yatırımcıların uzun vadede toplam getirilerini artırmak için büyük bir fırsat sunar. Ancak Wall Street’e göre yatırımcılar hisse alımlarını yalnızca temettü getirilerine dayandırmamalı: Öncelikle bir şirketin temellerinin gücünü değerlendirmeli ve bu ödemelerin tutarlılığını analiz etmeli.

Bu bağlamda, analistleri geçmiş performanslarına göre sıralayan TipRanks’te yer alan Wall Street’in en iyi uzmanları, yatırımcılara oldukça cazip temettü hisseleri sunuyor:

☎️ Verizon Communications (VZ): Hissesi 8% temettü getirisi sağlayan Verizon, geçtiğimiz hafta temettüsünü arttırdı. Bu, şirketin yönetim kurulunun üç aylık temettü artışını onayladığı üst üste 17. yıl oldu.

Citi analisti Michael Rollins, kısa bir süre önce Verizon’un ve rakibi AT&T’nin (T) “TUT” notlarını “AL” olarak güncelledi. Analist, AT&T’nin 12 aylık ortalama hedef fiyatını sabit bırakırken, Verizon’un hedef fiyatını 40 dolara taşıdı. 

Rollins rekabet, sektör yapısı, yüksek oranlar ve kurşun kaplı kablolarla ilgili endişeler gibi çeşitli engellerin telekom şirketleri üzerindeki yatırımcı duyarlılığını etkilediğini belirtti. Bununla birlikte, büyük sermayeli telekom hisseleri için analist daha yapıcı bir görünüme sahip.

Rollins, “Kablosuz rekabet ortamı, işletme performansına yardımcı olacak olumlu istikrar işaretleri gösteriyor.” dedi. Genel olarak analist, süregelen piyasa endişelerinin bir kısmının önümüzdeki 12 ay içinde azalacağını düşünüyor. Ayrıca Rollins, iyileşen serbest nakit akışının net borç kaldıracını azaltmasını ve temettü ödemesini desteklemesini bekliyor.

💉 Medtronic (MDT): Tıbbi cihaz şirketi, kısa bir süre önce 2024 mali yılının ikinci çeyreği için 13 Ekim’de ödenmek üzere hisse başına 0,69 dolar tutarında üç aylık temettü açıkladı. MDT, yıllık temettüsünü 46 yıl üst üste artırdı ve 3,5% temettü getirisine sahip. 

MDT’nin iyimser mali ilk çeyrek bilançosu ve iyileşen gelir görünümünü olumlu değerlendiren Stifel analisti Rick Wise, tedarik zinciri iyileştirmeleri ve ürün lansmanlarının birden fazla iş biriminde gelir performansının artmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Medtronic beklentilerinin, tahminlerden daha iyi büyüme ve kâr sağlamak için artık iyi bir konumda olduğunu gösterdiğini belirten analist, ayrıca CEO Geoff Martha’nın liderliğinde şirketin dönüşüm girişimleri kapsamında da oldukça iyimser.  

Wise, “Medtronic’i güvenlik ve istikrar arayan yatırımcılar için her türlü piyasa ortamında temel bir sağlık holdingi ve toplam getiri aracı olarak görüyoruz.” dedi ve hissenin 12 aylık ortalama hedef fiyatını 92 dolardan 95 dolara yükseltti. Analist, MDT’nin “AL” notunu koruyor. 

🧸 Hasbro (HAS): Stifel analisti Drew Crum, oyuncak üreticisi Hasbro için boğa (artış beklentisi) konumunu almış durumda. 

HAS’in 79 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını 94 dolara taşıyan analist, “AL” notunu koruduğu hisseyi ayrıca Stifel Select List’e taşıdı.

Crum, HAS hissesinin son birkaç yıldır yatırımcıları mutsuz eden birçok temel sorun nedeniyle göreceli olarak geride kaldığını kabul ediyor.

Bununla birlikte analist, hisse için oldukça iyimser ve portföy düzenlemeleri, daha fazla maliyet disiplini, oyun ve lisanslamaya daha fazla odaklanma ve yeni bir üst düzey liderlik ekibi gibi birçok katalizörün etkisiyle, hissede daha yüksek kazanç gücü ve nakit akışı yaratılmasını bekliyor.

Crum, Hasbro’nun 10 yıl üst üste (2010-2020) 13%’ün üzerinde yıllık bileşik büyüme oranıyla temettüsünü artırdığını ve yıllık ödemenin ortalama olarak serbest nakit akışının 50%’sinden fazlasını temsil ettiğini belirtiyor. 

Analist, 4% civarındaki mevcut temettü getirisi göz önüne alındığında, Hasbro’nun yönetim kurulunun bundan sonra agresif bir artışı onaylamaya daha az meyilli olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, daha yüksek nakit akışı yaratma beklentileriyle Crum, “şirketin ileriye dönük temettü artışı konusunda daha fazla esnekliğe sahip olması gerektiğini” belirtiyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti