Borsa Yorumları

Wall Street’e Göre Piyasalar Yükselirken Hâlâ Cazip Olan Hisseler

Wall Street’e Göre Piyasalar Yükselirken Hâlâ Cazip Olan Hisseler
Google News Icon Takip Et

Liberum analistlerine göre bazı hisseler yatırımcıların gözden kaçırmak istemeyeceği kadar ileriye dönük bir kazanç ivmesine sahip. 

Liberum analisti Joachim Klement; son bir, üç ve altı ayda kazançlarında artış kaydeden S&P 500 hisse senetlerini inceleyerek bu ivmeye sahip şirketlerin geçtiğimiz ay rakiplerinden 0,2% daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

Kazanç ivmesi bir şirket için iyi bir işaret olabilir; çünkü gelirdeki artış, marjların iyileştirilmesi, maliyet düşüşleri veya bu faktörlerin bazı kombinasyonlarıyla uyumlu olma eğilimindedir.

Klement, ABD pazarında hisse başına kazanç ivmesinin “çok inişli çıkışlı bir geçmişe” sahip olduğunu da belirtti. ABD’de yüksek kazanç ivmesine sahip isimlerin 2008, 2009 ve 2020 gibi piyasanın kriz içerisinde olduğu zamanlarda bile iyi performans gösterdiğini ancak hemen takip eden yıllarda bu büyük kazanımları da kaybettiklerini belirtti.

💡 Bu uyarılar çerçevesinde analist, 10 hissenin ön plana çıktığını söylüyor: 

  • Super Micro Computer (SMCI)
  • General Motors (GM)
  • Nvidia (NVDA)
  • Amazon (AMZN)
  • Steel Dynamics (STLD)
  • Meta Platforms (META)
  • Brown & Brown (BRO)
  • Deckers (DECK)
  • Wynn Resorts (WYNN)
  • Netflix (NFLX)

📌 Yapay zekânın “Rock Star”ı Nvidia, son üç ve altı ayda 25%’lik bir artışla analistlerin listesinde yer aldı. Üstelik Nvidia hisseleri, piyasa değeri 3 trilyon doları aşarak yakın zamanda dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. 

Nvidia, 2024’ün yılbaşından bu yana yaklaşık 140%’ın üzerinde bir artış kaydetti. Şirket, geçen yıl da 230%’un üzerinde devasa bir kazanç da elde etmişti. Fakat analist, “AL” notu vermesine karşın Nvidia hisselerinin gelecek yıl 4%’ten fazla gerilemesini de öngördüğünü belirtti.

Amazon, Meta ve Netflix de analistlerin listesinde yer alan büyük teknoloji hisselerinden birkaçı oldu. Ayrıca teknoloji şirketlerinin dışında General Motors da yer aldı. 

📌 Otomotiv şirketinin hisselerinde, ileriye dönük kazanç beklentilerinin son altı ayda 35%’ten fazla arttığı görüldü. General Motors hisseleri de 27%’lik yükselişle S&P 500’ün büyük ölçüde üzerinde performans göstererek iyi bir yıl geçirdi.

Wall Street analistleri GM için ileride daha fazla olumlu bir gelişme olacağını öngörüyor. LSEG anketine katılan bir analist “AL” notu vererek, hedef fiyat tahminiyle GM’in 18,5% artış göstereceğini düşünüyor. 

Deutsche Bank araştırma başkanı Tim Rokossa, geçen ay müşterilere yazdığı bir notta General Motors’un “Ford’dan daha güvenli” olduğunu belirtti. Sebep olarak da; “2024 rehberinde fiyat indirimine yol açan düşük bayi stokları ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde hissedarlara daha büyük sermaye getirisi olduğuna dair güçlü sinyalleri” gösterdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC