Borsa Yorumları

Wall Street, Orta Ölçekli Teknoloji Şirketlerinde Artış Bekliyor

Wall Street, Orta Ölçekli Teknoloji Şirketlerinde Artış Bekliyor
Google News Icon Takip Et

Bu yıl yatırımcıların “Muhteşem Yedi” adı verilen hisselere akın etmesiyle büyük teknoloji şirketlerine olan ilgi giderek büyüdü. 

Her şeyden önce bu “Muhteşem Yedi”, hangi hisselerden oluşuyor bi’ hatırlayalım:

 • Alphabet (GOOGL)
 • Amazon (AMZN)
 • Apple (AAPL)
 • Meta Platforms (META)
 • Nvidia (NVDA)
 • Microsoft (MSFT)
 • Tesla (TSLA)

Fakat fon yöneticileri odaklarını bu muhteşem yediden farklı diğer teknoloji şirketlerine, özellikle de küçük-orta ölçekli isimlere kaydırıyor. Bunlardan bir tanesi de Thematics Asset Management’ın kıdemli portföy yöneticisi Karen Kharmandarian! 

Bu şirketlerin değerlemeleri daha cazip” diyen Kharmandarian; “Teknoloji alanına bakıp doğru şirketleri seçerseniz, temel olarak, portföyünüze yavaş yavaş ekleyebileceğiniz cazip değere sahip şirketleri bulabilirsiniz. Tabii bu sadece bir disiplin ve seçicilik meselesidir.” ifadelerini kullandı.

Kharmandarian; sektörün potansiyel kazananlarını belirlerken, çok yönlü teknolojik yeteneklere sahip şirketlere daha olumlu baktığını söyledi.

Kharmandarian’ın potansiyel kazanan olarak belirlediği hisseler ise şu şekilde:

 • Splunk (SPLK)
 • Crowdstrike (CRWD)
 • Cadence Design Systems (CDNS)
 • Synopsys (SNPS)
 • Recursion Pharmaceuticals (RXRX)
 • BioXcel Therapeutics (BTAI)

Peki, Neden Bu Hisseler?

Siber Güvenlik, Kharmandarian’ın radarına giren alanlardan yalnızca bir tanesi. Bu alanda Splunk (SPLK) ve Crowdstrike (CRWD)’ı öne çıkarmayı tercih ediyor.  

Kharmandarian, Splunk için “2021’deki yönetim değişikliğinde lisansa dayalı modelden abonelik modeline sorunsuz bir geçiş yapmasının ardından şirkete olumlu bakmaya başladım. Şirket bana göre o zamandan beri kendi beklentilerini oldukça iyi karşılıyor.” yorumunu yaptı.

Kharmandarian’ın radarına giren bir diğer alan ise elektronik tasarım otomasyonu; özellikle bu alandaki yeni nesil yarı iletkenleri tasarlayan şirketler.

Cadence Design Systems (CDNS) ve Synopsys (SNPS), Nvidia ve AMD (AMD) gibi alanındaki lider şirketlere en yeni çipleri tasarlayan şirketler. 

Kharmandarian bu şirketler için; “Bu şirketler; 85%’lik toplam pazar payına, 70% ile 80% arası yüksek brüt kâr marjına ve 30% ile 35% faaliyet kârına sahipler. Zor pazarlarda daha iyi performans gösterirler. Değer zincirinde gerçekten kritik öneme sahipler” ifadelerini kullandı.

Kharmandarian, aynı zamanda sağlık teknolojileri alanındaki yeni ilaç tasarımları ve yapay zekâ entegrasyonlarını da yakından takip ediyor. Bu alanın kilit oyuncuları olarak da Recursion Pharmaceuticals (RXRX) ve BioXcel Therapeutics (BTAI)’i görüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC