Borsa Yorumları

Wall Street, Muhteşem Yedili’nin Gölgesindeki Bu 3 Hisseyi Beğeniyor

Ağustos 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street, Muhteşem Yedili’nin Gölgesindeki Bu 3 Hisseyi Beğeniyor

Varlık yönetimi şirketi Sanlam Investments UK’den Hannah Gooch-Peters, hisse seçimi söz konusu olduğunda trendleri takip etmekten kaçınıyor.

Gooch-Peters; yatırımcıların, bu yıl büyük kazançlar elde eden ve Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Tesla’dan (TSLA) oluşan “Muhteşem Yedili” teknoloji hisselerinin ötesine bakmaları gerektiğine inanıyor. 

Konu kalite olduğunda “oldukça özel bir” tanıma sahip olduğunu belirten Gooch-Peters, “Nihayetinde, harika ekonomik koşullara ve uzun vadede serbest nakit akışlarını büyütme yeteneğine sahip şirketler arıyoruz. İkinci olarak da bu kaliteli isimler için fazla ödeme yapmadığımızdan emin olmak istiyoruz.” diyor.

Sanlam’ın 5 milyar doların üzerindeki Küresel Yüksek Kalite Fonu, “yüksek kalite eğilimi” olan küresel hisselere yatırım yapıyor. Bu şirketler arasında yüksek sermaye getirisine, düşük borca ve önemli miktarda serbest nakit akışı sağlayan “sürdürülebilir rekabet avantajına” sahip şirketler yer alıyor.

Kaliteye odaklanmanın yanı sıra, fonun hisse seçiminde değerleme odaklı olduğunu belirten Gooch-Peters için serbest nakit akışı getirisi en önemli ölçüt:

Trend takipçisi olsaydık, geçen yılki performansımızdan daha iyi performans gösteremezdik. Biz aykırı yatırımcılar da değiliz. Sadece yaptığımız her şeyde değerlemeye dayalı temel bir çerçeveye sahip olmaya çok ama çok odaklandık.” diyor.

Bu açıklamalara paralel olarak Gooch-Peters, teknoloji devlerinin ötesinde bazı hisselerin öne çıkan isimler olduğunu düşünüyor. Dilersen bu şirketleri birlikte inceleyelim.

💳 Fiserv (FISV): Gooch-Peters’a göre küresel ödeme şirketi Fiserv, çeşitliliği ve yinelenen gelirleriyle öne çıkıyor. Fiserv’in sunduğu hizmetler arasında finansal teknoloji ve ödeme işlemleri yer alıyor. 

Finansal teknoloji segmentinde “çok daha yavaş bir büyümeye” şahit olunduğunu belirten Gooch-Peters, “Çünkü işletmenizde bir banka çekirdeği varsa, bunu başka bir yere taşımak hem çok zor hem de çok riskli.” diyor. 

Gooch-Peters, şirketin nakitten karta dönüşümün “büyük, uzun vadeli seküler trendini” yakaladığını düşünüyor. Enflasyonla birlikte, tüketiciler mal ve hizmetler için daha fazla ödeme yaptıkça ödeme hacimlerinin de arttığını belirtiyor.

🍗  Yum Brands (YUM): Gooch-Peters, KFC, Taco Bell ve Pizza Hut gibi markaları işleten restoranlar grubunun “fantastik bir şirket” olduğunu düşünüyor.

KFC’nin 40 binden fazla restoranı olduğunu ve Yum’un uzun vadede bu zincire 100 bin restoran daha eklemeyi umduğunu belirtiyor.

Yum’ın hikayesi daha çok birim büyümesi, genişleme fırsatı ile ilgili.” diyen Gooch-Peters, bu fırsatın “muazzam” olduğunu söylüyor:

Tamamen franchise modeline sahipler ve bu nedenle sermaye harcamaları çok çok düşük.

💻 Intuit (INTU): Gooch-Peters, ABD’li iş yazılımı şirketinin Microsoft ve SAP (SAP) gibi devlerden “çok farklı” bir pazarı hedeflediğini ve bunun aynı zamanda “çok hızlı büyüyen” bir pazar olduğunu söylüyor.

Gooch-Peters, şirketin özel vergi ve muhasebe yazılımları sattığını ve müşteri tabanını küçük ve orta ölçekli şirketlerin oluşturduğunu belirtiyor:

Milyonlarca ya da milyarlarca dolarlık piyasa değerine sahip çok büyük bir işletme için daha uygun olabilecek SAP gibi büyük bir kurumsal kaynak planlama yazılımımız var. Bu, yılda beş ile 10 milyon pound arasında ciro yapan bir şirket için pek geçerli değil.” 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC