Borsa Yorumları

Wall Street 2 Kat Büyüyen Bu Hisselerde Daha da Artış Bekliyor

Aralık 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Wall Street 2 Kat Büyüyen Bu Hisselerde Daha da Artış Bekliyor

2022 yılı, birçok hisse için kötü geçmişti desek yalan olmaz. Fakat görünüm bu yıl iyi bir ivme kazandı ve birçok hisse harika bir geri dönüş yaptı. Wall Street analistleri, bu yükseliş trendinin bazı hisseler için önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyor.

2023 yılındaki bu toparlanma kısmen yapay zekâ teknolojilerine yönelik heyecandan ve popüler teknoloji hisselerinin yükselişinden kaynaklandı diyebiliriz. Bununla birlikte kişisel tüketim harcamalarının güçlü kalmasıyla isteğe bağlı tüketim ürünleri satan şirketler de bu toparlanmadan faydalandı. 

Wall Street analistleri; piyasa değeri 10 milyar doların üzerinde olan, bu yıl iki katına yükselmesine rağmen en az 5% daha artmasını bekledikleri 2 hisse paylaştı: Nvidia (NVDA) ve Meta Platforms (META) 

🌊 Yapay Zekâ Coşkusunun Etkisi

2023’teki yapay zekâ teknolojilerine yönelik coşku, en çok Nvidia ve Meta Platforms’a yaradı. Yapay zekâ büyük dil modellerinin çoğunu destekleyen GPU’lara yönelik artan talep, Nvidia’nın hisselerini neredeyse üç kattan fazla artırdı. 

Nvidia’nın 2023 yılındaki bu rallisine rağmen analistler, hisselerde ortalama 37%’lik bir artış daha öngörüyor.

Bir diğer teknoloji devi Meta Platforms hisseleri, maliyet düşürme politikası ve “verimlilik yılı” olarak adlandırdığı bir yapıya odaklanmasıyla bu yıl yaklaşık 170% yükseliş kaydetti.

Meta da yapay zekâya yatırım yaparak pazara giriş yaptı ve bu yılın başlarında yapay zekâ teknolojilerine özel çip üreteceğini açıklamıştı. Analistler, hâlihazırda bu yılın kazançlı isimlerinden Meta Platform için ortalama 15%’lik bir artış daha öngörüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti