Borsa Haberleri

VinFast’ın Yeni Satış Stratejisine Otomotiv Bayileri Sıcak Bakıyor

August 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
VinFast’ın Yeni Satış Stratejisine Otomotiv Bayileri Sıcak Bakıyor

Bu hafta Nasdaq’ta listelenmeye başlayan ve ABD’nin önde gelen otomotiv üreticilerinin piyasa değerini aşan VinFast (VFS), ABD pazarında araç satışı için oluşturduğu yeni satış stratejisiyle bir kez daha gündemde. 

Geçen yılın sonundan bu yana Kuzey Amerika’ya yaklaşık 3 bin araç sevk eden otomobil üreticisi salı günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın (TSLA) doğrudan tüketiciye yaklaşımını temel alan dağıtım modelini değiştirdiğini söyledi.

Şirket artık bayiler aracılığıyla da satış yapmak istiyor.

Reuters’in ulaştığı bazı ABD’li bayiler bu fikre sıcak bakıyor ancak VinFast’in satış stratejisi, bayiler için gereklilikler, şirketin parça dağıtım planı ve araç garantisi dahil olmak üzere planları hakkında daha fazla ayrıntı duymaları gerektiğini söyledi.

VinFast çalışmalarını hızlandırırken bir yandan da zorlu sınavlarla karşı karşıya. Yeni hibrit satış planı da bir başka zorluk ve lüks otomobil üreticisi şimdiden bayilerle görüşmeye başladı.

Haziran ayı itibariyle çoğu ABD’nin batısında olmak üzere dünya çapında 122 showroom açan VinFast’ın yetkilileri, doğrudan müşteriye satışın yanı sıra, otomobil üreticisinin Kuzey Amerika ve diğer küresel pazarlarda yeni satış noktaları açmak için bayilerle ortaklık kuracağını da söyledi. 

Şirketin CEO’su Le Thi Thu Thuy, “Şu anda bu yeni modelin şartlarını tanımlıyor ve potansiyel ortaklarla görüşüyoruz.” dedi.

VinFast’ın Yeni Satış Stratejisine Otomotiv Bayileri Sıcak Bakıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters