Borsa Haberleri

Vietnamlı Bu Elektrikli Araç Üreticisi Ford, GM ve Stellantis’ten Daha Değerli

Ağustos 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Vietnamlı Bu Elektrikli Araç Üreticisi Ford, GM ve Stellantis’ten Daha Değerli

Vietnamlı elektrikli araç start-up’ı VinFast’ın değerlemesi, şirket hisselerinin ilk işlem gününde yükselmesinin ardından Detroit’in “üç büyük” otomobil üreticisini geride bıraktı.

Nasdaq’ta listelenmeye başlayan VinFast, dün 37,06 dolardan kapanarak, otomobil üreticisinin borsaya kote olmak için özel amaçlı bir satın alma şirketiyle birleşmesi sırasında kararlaştırılan 10 dolarlık fiyatın oldukça üzerine çıktı. 

Vinfast’in piyasa değeri 85 milyar doları aşarak Ford (F), General Motors (GM) ve Fiat Chrysler’in sahibi Stellantis’ten (STLA) en az 27 milyar dolar daha yüksek bir değere ulaştı.

VinFast’ın milyarder kurucusu Pham Nhat Vuong, hisselerin yaklaşık 99%’una sahip ve bu da alım satım için yalnızca küçük bir miktar bırakıyor. 

Altı yaşındaki şirketin piyasaya çıkışı, Lordstown Motors (RIDE) ve Faraday Future (FFIE) da dahil olmak üzere ABD’deki özel amaçlı satın alma şirketleri aracılığıyla kote olan diğer elektrikli araç girişimlerinin daha fazla nakit toplamakta ve bazı durumlarda araç teslim etmekte zorlanmasının ardından geldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times