Bültenler

Vietnam’daki Covid-19 Vakalarının Artışının Amerikan Perakende Şirketlerine Etkisi

September 1, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Vietnam’daki Covid-19 Vakalarının Artışının Amerikan Perakende Şirketlerine Etkisi

Vietnam’daki Covid-19 Vakalarının Artışı, Amerikan Perakende Şirketlerinin Tedarik Zincirine Zarar Veriyor

Covid-19 vakaları ülke çapında artmaya devam ettiği için Vietnam sıkı bir kilit altında.

Amerikalı giyim markaları Urban Outfitters ve Abercrombie & Fitch ise bu karantinaların tedarik zincirine zarar verdiğini söylüyor.

Vietnam, birçok Amerikan giyim markası için büyük bir üretici konumunda. Virüs yayılmaya devam ederken, şirketler ABD’de kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte giysi talebini karşılamak için stok bulmakta zorlanıyor.

rsz_screenshot_20210901_130310.jpg

Urban Outfitters CEO’su Richard Hayne, “Şu anda en büyük endişemizin stoklarımızda sorun yaşamak olduğunu söyleyebilirim.” dedi. Bu açıklamadan, Urban Outfitters’ın da tedarik zincirinde önemli bir rol oynayan Vietnam’ın ve içinde bulunduğu durumun şirketi önemli ölçüde endişelendirdiğini anlayabiliyoruz.

rsz_screenshot_20210901_130257.jpg

Abercrombie & Fitch Başkan Yardımcısı ve CFO’su Scott Lipesky, tedarik zinciri kısıtlamaları konusunda “Evet, Vietnam ve tedarik zinciri konusunda okuduklarınız doğru.” diyerek Vietnam’daki durumun Abercrombie & Fitch’in de tedarik zincirinde problem yarattığını doğrulamış oldu.

Bank of America‘nın verilerine göre;

ABD’deki Nike, GAP, A&F ve Urban Outfitters gibi pek çok giyim markası üretimlerinin çoğunu Vietnam’da gerçekleştiriyor.

Bankanın analistlerine göre, Gap ve Lululemon Athletica üretimlerinin yaklaşık üçte birini; Nike ise ayakkabılarının %51’ini ve giysilerinin %30’unu Vietnam’dan sağlıyor.

🏃 Bir Adım Gerisi

  • Amerika’da temmuz ayı perakende satışları bir önceki aya göre %1.1 düşüş gösterdi.
  • Ulusal Perakende Federasyonu (NRF), Amerikan Konfeksiyon ve Ayakkabı Derneği (AAFA) ve Tüketici Teknolojisi Derneği dahil olmak üzere 7 ticaret grubu; Çin’den ihraç edilen ürünlerin, Amerikalı işletmeleri ve işçileri olumsuz yönde etkilediği için ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi‘ne bir brifing verdi.
  • Covid-19 kaynaklı mağaza kapanışlarından dolayı, GAP (GPS), 2019’a kıyasla yaklaşık %2’lik bir satış kaybı yaşadı.
  • Urban Outfitters (URBN), Weibo hesabından yaptığı paylaşımda, yeni bir küresel stratejinin parçası olarak Çin pazarından çıkacağını ve yeni bir tarih verilmemesine rağmen mağazalarının kapatılmasının geçici olacağını söyledi.
  • Abercrombie & Fitch (ANF) CEO’su Fran Horowitz, şirketin net satışlarının 2020’ye göre %24, 2019’a göre ise %3 artış gösterdiğini açıkladı.

👀 Nasıl Etkiledi?

rsz_screenshot_20210901_130323.jpg

Vietnam’daki Covid-19 durumundan dolayı tedarik zincirinde büyük sıkıntılar yaşayan Amerikalı giyim şirketlerinin hisselerindeki durum da çok farklı değil.

Son 1 haftalık periyotta düşüşlerin devam ettiğini söylemek mümkün.

Nike (NKE) %-3.18

GAP (GPS) %-4.64

Urban Outfitters (URBN) %-11.6

Abercrombie & Fitch (ANF) %-11.66