BIST Şirket Haberleri

Vestel’den (VESBE) Kapasite Artışı Yatırımında Gecikme Açıklaması

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Vestel’den (VESBE) Kapasite Artışı Yatırımında Gecikme Açıklaması

Vestel Beyaz Eşya (VESBE), üretim kapasitesinin 2023 yıl sonuna kadar kademeli şekilde 52% artırma hedefi kapsamında KAP’a açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, yatırım dönemi içerisinde ana pazarlarda yaşanan olumsuluk, makro ekonomik ve jeopolitik gelişmeler ile pandemi kaynaklı küresel tedarik zincirinde yaşanan kısıtlamalar sebebiyle planlanan yatırımın sadece ilk etabının tamamlanabildiği ifade edildi.

Bulaşık Makinesi İçin Yeni Fabrika Yatırımına Başlandı

Yatırımın tamamlanan ilk etabı kapsamında, buzdolabı, çamaşır makinesi, pişirici cihazlar ve çamaşır kurutma makinesi fabrikaların yeni makine ve hat yatırımlarıyla mevcut kapasitelerinin artırıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Bulaşık makinesinde kapasite artışı için yeni bir fabrika yatırımına başlanmıştır. Halihazırda yeni fabrikanın inşası ve üretim hatlarının kurulumları tamamlanmış olup eski bulaşık makinesi fabrikasından taşınan hatların kurulum ve devreye alma süreçlerinin de Mart ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.”

Üretim Kapasitesi 2020 Yıl Sonuna Göre 29% Artacak

Vestel'den (VESBE) Kapasite Artışı Yatırımında Gecikme Açıklaması

Söz konusu hatların devreye alınmasıyla birlikte VESBE’nin yıllık üretim kapasitesinin 2020 sonuna göre 29% artacağı belirtilen açıklamada “Kapasite artırım programı kapsamında bugüne kadar toplam 131 milyon avro tutarında yatırım yapılmıştır. İlgili yatırım için vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası gibi yatırım teşviklerinden yararlanılmıştır. İkinci etap yatırımlara ilişkin değerlendirme süreci ise devam etmektedir ” denildi.

Vestel'den (VESBE) Kapasite Artışı Yatırımında Gecikme Açıklaması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP