Borsa Yorumları

Veri Merkezi Patlamasından Bu Doğal Gaz Hisseleri Kazançlı Çıkacak – Goldman

May 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Veri Merkezi Patlamasından Bu Doğal Gaz Hisseleri Kazançlı Çıkacak – Goldman

Goldman Sachs’a göre, artan doğal gaz talebi milyarlarca dolarlık altyapı yatırımı gerektirdiği için ABD’deki en büyük iki boru hattı operatörü veri merkezi patlamasından faydalanmaya hazırlanıyor.

Goldman’ın tahminlerine göre, veri merkezlerinin artan elektrik tüketimi 2030 yılına kadar doğal gaz talebini günde 3,3 milyar fit küp artırabilir; bu da ABD’nin şu anda elektrik üretimi için tükettiği 35 milyar fit küpe kıyasla yaklaşık 10%’luk bir artış anlamına geliyor.

✍️ Yatırım bankasına göre, boru hatlarının genişletilmesi gerekeceğinden, ek talep özellikle Kinder Morgan (KMI) ve Williams Companies (WMB) için sağlam bir destek rüzgar olacak. Veri merkezi patlaması, mevcut talebi karşılamak için 2030 yılına kadar kapasiteyi günlük 6,1 milyar fit küp artıracak 7,4 milyar dolarlık boru hattı yatırımına yol açabilir.

Goldman’ın analist ekibi, veri merkezi genişlemesinin etkilerini özetleyen bir araştırma raporunda “Kinder Morgan ve Williams’ı, veri merkezi güç talebindeki bu büyümeden faydalanmak için en iyi konumlanmış doğal gaz altyapı operatörlerinden ikisi olarak görüyoruz.” diyor.

Goldman şu anda Kinder Morgan’ı, hissenin cuma günkü kapanış fiyatı olan 18,57 dolara göre 8% artış anlamına gelen 20 dolar hedef fiyatla “AL” olarak değerlendiriyor. Yatırım bankası, Williams Companies için 37 dolar hedef fiyat ve “NÖTR” değerlendirmesine sahip; bu da hissenin son kapanışına göre önümüzdeki 12 ay içinde 4%’lük bir artış anlamına geliyor. 

📝 Boru hattı operatörleri, “yeni boru hattı kapasite ilavesi tahminimizin anlamlı bir yüzdesini” yakalamak için ölçek ve coğrafya açısından iyi konumlandıklarından, Goldman’ın 2027’ye kadar mevcut tahminlerine göre 2% kazanç artışı sağlayabilir.

Goldman’a göre Kinder Morgan, ABD’deki doğal gaz boru hatlarında 40%’lık bir paya ve veri merkezi olması beklenen Teksas’ta büyük bir pozisyona sahip. Williams Companies’in pazar payı 33% seviyesinde ve Kuzey Virignia’daki ülkenin en büyük veri merkezi pazarı da dahil olmak üzere Güneydoğu’da güçlü bir konuma sahip.

📌 Bankaya göre üretim tarafında, EQT (EQT) maliyet avantajları ve envanteri nedeniyle gaz talebinin anlamlı bir payını yakalamak için de iyi bie konumda. Şirket, ABD’deki en büyük doğal gaz üreticisi ve toplam üretimin yaklaşık 6%’sından sorumlu.

Goldman ekibi, “Veri merkezlerinden gelen güç talebindeki artışın ve bunun yük artışı üzerindeki etkisinin, EQT’nin ABD’de lider olarak rekabetçi konumundan yararlanabileceğine inandığımız ilave gaz bazlı üretim ihtiyacına yol açabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor.

Goldman EQT’yi 43 dolar seviyesinde hedef fiyatıyla “AL” notuyla değerlendiriyor ve bu da cuma günkü kapanış seviyesi olan 40,27 dolara göre yaklaşık 7%’lik bir artış anlamına geliyor.

Veri Merkezi Patlamasından Bu Doğal Gaz Hisseleri Kazançlı Çıkacak - Goldman

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC