Borsa Yorumları

Veri Merkezi Hisselerindeki Fırsatı Kaçırmayın – BofA

Eylül 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Veri Merkezi Hisselerindeki Fırsatı Kaçırmayın – BofA

Bank of America’ya göre yapay zekânın yükselişi veri merkezi hisselerinde devrim yaratabilir. Ve bu kapsamda iki hisse öne çıkıyor.

Yapay zekâ, buluttan bu yana veri merkezleri için en büyük büyüme fırsatını yaratabilir.” diyen analist David Barden, artan bilgi işlem talebinin de genişlemeyi destekleyeceğini söyledi.

Analist, Nvidia’nın (NVDA) mayıs ayındaki olağanüstü ilk çeyrek bilanço başarısını, yatırımcıların yapay zekâ coşkusu için önemli bir dönüm noktası olarak görüyor. İlk çeyrekten ikinci çeyreğe kadar, S&P 500 şirketleri arasında yapay zekâdan bahsedilme oranı 95,6% arttı. Barden, bu ilginin yakında veri merkezi şirketlerine de yayılmasını bekliyor.

Barden, “Bu son yapay zekâ evrimi muhtemelen her sektörde yaygın yeni fırsatlara ve kullanım alanlarına yol açacak. Bize göre yatırımcılar, haklı olarak yapay zekânın yaşayacağı ve büyüyeceği veri merkezlerine odaklandılar.” ifadelerini kullanıyor. 

Analist bu kapsamda yılbaşından bu yana sırasıyla 30% ve 18% yükselen Digital Realty Trust (DLR) ve Equinix’in (EQIX) oldukça dikkat çektiğini düşünüyor. 

Digital Realty, bir ortaklık gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak organize olurken, Equinix veri merkezleri genelinde ağ iletişimine odaklanıyor. 

Barden, Digital Realty için 132 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını koruyor. Analist, Equinix için de hisse başına 850 dolar bir hedef fiyat belirlemiş. 

Digital Realty ve Equinix hisseleri, Nvidia’nın 24 Mayıs’taki bilançosundan bu yana sırasıyla yaklaşık 50% ve 13% yükseldi.

Şirketler, Barden’in üretici yapay zekâ programlarının temel bilgi işlem unsurları olduğunu söylediği hem eğitim hem de çıkarım konusunda güçlü bir konuma sahip. 

Burada eğitim, yapay zekâ modelinin büyük bir veri diliminden öğrenme becerisini ifade ederken, çıkarım ise yapay zekânın üçüncü tarafların sorularını yanıtlamasına olanak tanıyor.

Barden, “DLR ve EQIX, hem eğitim hem de çıkarımdan kaynaklı artan talebi karşılamak için kendilerini iyi konumlandırıyor. Bugün için anlamlı bir katkı olmasa da, her ikisi de yapay zekâyı gelecekte gelir artışını hızlandırıcı bir unsur olarak görüyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC